Header Ads

Koronawirus w Polsce: Rząd wprowadza nowe restrykcje. Wojsko w gotowości.


Premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej, zorganizowanej wspólnie z Ministrem Zdrowia Łukaszem Szumowskim, ogłosił nowe restrykcje w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce. Rząd wprowadza m.in. obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi, zakaz wychodzenia z domu bez opieki dzieci i młodzieży, które nie ukończyły 18. roku życia, a także limit osób przebywających w sklepie - do 3 osób na 1 kasę. Szef resortu zdrowia argumentował wprowadzone restrykcje szansą na zahamowanie wzrostu liczby zachorowań i zgonów.

Dzisiejsza reakcja Rządu Mateusza Morawieckiego związana jest przede wszystkim ze wzrostem zachorowań na COVID-19, a także sytuacją z minionego weekendu, podczas którego wielu Polaków wybrało się w tym samym czasie do lasów czy parków, często nie zachowując wymaganej ostrożności w kontaktach międzyludzkich.

"Chcemy za wszelką cenę uniknąć tego, co spotkało państwa Europy Zachodniej." - podkreślił Mateusz Morawiecki. "Nie możemy sobie pozwolić na rozprężenie. Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć najgorszego scenariusza."


Do najważniejszych decyzji dotyczących nowych restrykcji należą:

 • Wprowadzenie limitu osób przebywających w sklepie – do 3 osób na 1 kasę. Na targowiskach – 3 klientów na 1 punkt handlowy. W placówkach pocztowych – 2 osoby na 1 okienko.
 • W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe będą mogły przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia (w pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich, w tym dla seniorów).
 • Wszyscy klienci muszą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach.
 • W weekendy zamknięte będą wielkopowierzchniowe sklepy budowlane.
 • Wprowadzony zostanie obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich (z wyjątkiem dzieci do 13. roku życia oraz  osób niepełnosprawnych lub niemogących się samodzielnie poruszać).
 •  Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18. roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki.
 • Kwarantanną będą automatycznie objęci wszyscy domownicy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę od 1 kwietnia br.
 • Nie będzie można korzystać z parków, plaż, czy bulwarów. Zamknięte będą wypożyczalnie rowerów miejskich.
 • Zamknięte będą hotele i inne miejsca noclegowe, a także salony kosmetyczne i fryzjerskie.
 • Zawieszone zostaną zabiegi rehabilitacyjne i masaże – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych (z wyjątkiem sytuacji, w których rehabilitacja jest bezwzględnie konieczna).
 • W miejscach pracy będzie musiał być zachowany dystans półtora metra i zapewnione środki do dezynfekcji. 
 • Limit miejsc dla pasażerów obowiązywać będzie także przewoźników prywatnych.
 • Za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tys. zł
Premier Morawiecki zapowiedział, że po rozmowie z Mariuszem Błaszczakiem została podjęta decyzja o wspólnych patrolach Polskiej Policji i Żandarmerii Wojskowej na ulicach polskich miast.

"Żołnierze, głównie żandarmi, będą patrolować ulice wspólnie z policjantami. Wojsko Polskie będzie wspólnie z policją patrolować ulice. Jeden policjant, jeden żołnierz, przede wszystkim Żandarmeria Wojskowa." - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej.

Z kolei Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zwrócił uwagę, że najbliższe dwa tygodnie nie są na utrzymanie niezbędnej formy fizycznej, a ewentualny jogging czy jazda na rowerze mają służyć przede wszystkim odreagowaniu psychicznemu związanemu z sytuacją narodowej kwarantanny.

Źródło info: Kancelaria Rady Ministrów / PAP
Źródło foto: screen, YT / Twitter

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.