Koronawirus w Polsce: Rząd wprowadza nowe restrykcje. Wojsko w gotowości.
Premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej, zorganizowanej wspólnie z Ministrem Zdrowia Łukaszem Szumowskim, ogłosił nowe restrykcje w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce. Rząd wprowadza m.in. obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi, zakaz wychodzenia z domu bez opieki dzieci i młodzieży, które nie ukończyły 18. roku życia, a także limit osób przebywających w sklepie - do 3 osób na 1 kasę. Szef resortu zdrowia argumentował wprowadzone restrykcje szansą na zahamowanie wzrostu liczby zachorowań i zgonów.
Dzisiejsza reakcja Rządu Mateusza Morawieckiego związana jest przede wszystkim ze wzrostem zachorowań na COVID-19, a także sytuacją z minionego weekendu, podczas którego wielu Polaków wybrało się w tym samym czasie do lasów czy parków, często nie zachowując wymaganej ostrożności w kontaktach międzyludzkich.
"Chcemy za wszelką cenę uniknąć tego, co spotkało państwa Europy Zachodniej." - podkreślił Mateusz Morawiecki. "Nie możemy sobie pozwolić na rozprężenie. Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć najgorszego scenariusza."
Do najważniejszych decyzji dotyczących nowych restrykcji należą:
- Wprowadzenie limitu osób przebywających w sklepie – do 3 osób na 1 kasę. Na targowiskach – 3 klientów na 1 punkt handlowy. W placówkach pocztowych – 2 osoby na 1 okienko.
- W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe będą mogły przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia (w pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich, w tym dla seniorów).
- Wszyscy klienci muszą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach.
- W weekendy zamknięte będą wielkopowierzchniowe sklepy budowlane.
- Wprowadzony zostanie obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich (z wyjątkiem dzieci do 13. roku życia oraz osób niepełnosprawnych lub niemogących się samodzielnie poruszać).
- Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18. roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki.
- Kwarantanną będą automatycznie objęci wszyscy domownicy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę od 1 kwietnia br.
- Nie będzie można korzystać z parków, plaż, czy bulwarów. Zamknięte będą wypożyczalnie rowerów miejskich.
- Zamknięte będą hotele i inne miejsca noclegowe, a także salony kosmetyczne i fryzjerskie.
- Zawieszone zostaną zabiegi rehabilitacyjne i masaże – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych (z wyjątkiem sytuacji, w których rehabilitacja jest bezwzględnie konieczna).
- W miejscach pracy będzie musiał być zachowany dystans półtora metra i zapewnione środki do dezynfekcji.
- Limit miejsc dla pasażerów obowiązywać będzie także przewoźników prywatnych.
- Za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tys. zł
Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa pracownikom.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 31, 2020
❗ stanowiska pracy muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.
❗pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.
➡️ https://t.co/BA3yP9eisC pic.twitter.com/NYDcd1RTKK
Premier Morawiecki zapowiedział, że po rozmowie z Mariuszem Błaszczakiem została podjęta decyzja o wspólnych patrolach Polskiej Policji i Żandarmerii Wojskowej na ulicach polskich miast.
"Żołnierze, głównie żandarmi, będą patrolować ulice wspólnie z policjantami. Wojsko Polskie będzie wspólnie z policją patrolować ulice. Jeden policjant, jeden żołnierz, przede wszystkim Żandarmeria Wojskowa." - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej.
Z kolei Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zwrócił uwagę, że najbliższe dwa tygodnie nie są na utrzymanie niezbędnej formy fizycznej, a ewentualny jogging czy jazda na rowerze mają służyć przede wszystkim odreagowaniu psychicznemu związanemu z sytuacją narodowej kwarantanny.
Źródło info: Kancelaria Rady Ministrów / PAP
Źródło foto: screen, YT / Twitter
Post a Comment