Header Ads

Szwecja: Żydzi przeciwko wprowadzeniu zakazu obrzezania. "To wezwanie Żydów do opuszczenia Szwecji!"


Po przegłosowaniu przez Partię Centrum poparcia dla zakazu obrzezania w Szwecji, Żydzi przyłączyli się do walki przeciwko jego wprowadzeniu. Jak powiedział żydowski przywódca w Szwecji Aron Verständig: "Oznacza to, że jeśli propozycja stanie się rzeczywistością, życie Żyda lub Muzułmanina w Szwecji stanie się niemożliwe."

Szwedzcy Żydzi dołączyli do społeczności muzułmańskiej protestując przeciwko wezwaniu dużej partii politycznej do zakazu wszelkich obrzezań innych niż medyczne. Głosowanie za zakazem obrzezania nieletnich chłopców odbyło się podczas dorocznej konferencji szwedzkiej Partii Centrum, która odbyła się w Karlstad w sobotę. Partyjni komisarze głosowali za zakazem w stosunku 314-166. Tym samym unieważnili poprzednie decyzje najwyższego kierownictwa partii, które odrzucały poparcie dla tego rozwiązania.  Przewodnicząca Partii Centrum, Annie Lööf wyraziła żal z powodu głosowania i zobowiązała się "bronić mniejszości w Szwecji i ich możliwości życia tutaj". 

Wiceszef partii, Anders Jonsson stwierdził, że ruch ten nie był skierowany do Żydów i Muzułmanów. 

"Nie była to decyzja, której pragnęło kierownictwo partii"

Dodał, że debata na konferencji partyjnej koncentrowała się na prawach dzieci, a nie praktykach religijnych. Niemniej jednak żydowski przywódca, Verständig, który kieruje Radą Szwedzkich Wspólnot Żydowskich, powiedział, że "był bardzo zaskoczony i bardzo rozczarowany" podjętą decyzją. Rabin Pinchas Goldschmidt z Moskwy, przewodniczący Konferencji Europejskich Rabinów, powtórzył słowa szwedzkiego przywódcy żydowskiego potępiając ten ruch. 

"Decyzja szwedzkiej Partii Centrum o promowaniu zakazu obrzezania jest wezwaniem Żydów do opuszczenia Szwecji, najbardziej liberalnego z państw Unii Europejskiej. Opłakujemy brak tolerancji i utratę różnorodności w dzisiejszej Szwecji" - powiedział Goldschmidt. 

Aron Verständig - Prezydent Społeczności Żydowskiej w Sztokholmie
Mohamed Temsamani, prezydent Zjednoczonych Stowarzyszeń Islamskich w Szwecji i były polityk ostrzegł, że taki zakaz oznaczałby ograniczenie wolności religijnej w tym kraju. 

Lööf stwierdziła, że kierownictwo partii zbada decyzję przed ustaleniem następnego kierunku działania. 

W Skandynawii niemedyczne obrzezanie chłopców w wieku poniżej 18 roku życia jest przedmiotem debaty, w której górę biorą argumenty na rzecz autonomii i praw dzieci w stosunku do praw i wolności kultur i religii mniejszości. Rzecznicy praw dziecka ze wszystkich krajów nordyckich - Finlandii, Islandii, Danii, Szwecji i Norwegii - wydali w 2013 roku wspólną deklarację proponującą zakaz, chociaż żaden z tych krajów jeszcze go nie uchwalił. W październiku 2018 roku prawicowa partia Szwedzkich Demokratów złożyła w parlamencie projekt wniosku wzywającego do wprowadzenia zakazu niemedycznego obrzezania chłopców, co w tekście projektu opisano jako "zacofane" wykorzystywanie dzieci. 

Partia Centrum w szwedzkim Riksdagu zajmuje 31 z 349 miejsc. 

Źródło info: JTA
Źródło foto:  Wikipedia / europeanjewishfund

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.