Header Ads

Nie zdążył się rozpakować, a już atakuje Polaków. Nowy ambasador Izraela w Polsce nawołuje do walki z Konfederacją.


Ledwie pojawił się w Polsce, a już zaczyna mieszać się w nieswoje sprawy. Nowy ambasador Państwa Izrael, Alexander Ben-Zvi udzielił "Gazecie Wyborczej" wywiadu, w którym stwierdził, że Konfederacja jest otwarcie antysemicka i nie powinna znaleźć się w Sejmie, jednocześnie nawołując do walki z tą partią. Przypomnijmy, że na Konfederację w październikowych wyborach zagłosowało ponad milion Polaków, a co za tym idzie atak na partię ze strony ambasadora Izraela jest przede wszystkim atakiem na jej wyborców. 


"Oni mają otwarcie antysemickie stanowisko. To mnie niepokoi. Będziemy to śledzić i o każdym przejawie antysemityzmu w mediach i w Sejmie otwarcie mówić." - powiedział Ben-Zvi.

Nowy ambasador Państwa Izrael w Polsce wyraźnie zaznaczył, że Polski nie można nazwać krajem antysemickim, jednak są w Polsce przejawy antysemityzmu. Podkreślił, że Premier Morawiecki w liście do Agencji Żydowskiej Icchaka Herzoga napisał, że polski rząd będzie walczył z antysemityzmem. 

"Czy można zrobić więcej? W każdej sprawie można zrobić jeszcze więcej. Mamy np. definicję antysemityzmu, którą przyjęła organizacja IHRA, International Holocaust Remembrance Alliance. Oni stworzyli taką ogólną definicję - co to jest antysemityzm. Polska jeszcze tego nie przyjęła, ale jednocześnie jest członkiem tej organizacji. Tak że np. taki krok byłby ważny w walce z antysemityzmem" - zauważył Ben-Zvi. 

Ben-Zvi odniósł się do kampanii wyborczej w Polsce, podczas której dostrzegł przejawy antysemityzmu ze strony partii skrajnie prawicowych, w tym Konfederacji. 

"Widziałem to i właśnie z tym musimy walczyć. Jest to trochę dla mnie smutne, że taka partia jak Konfederacja będzie teraz w Sejmie. Oni mają otwarcie antysemickie stanowisko. To mnie niepokoi. Będziemy to śledzić i o każdym przejawie antysemityzmu w mediach i w Sejmie otwarcie mówić." - zapowiedział nowy ambasador Państwa Izrael. 

Izraelski dyplomata wyraził swoje zaniepokojenie środowiskami nacjonalistycznymi w Polsce, które według niego posługują się hasłami antysemickimi. Zdaniem nowego ambasadora władza w Polsce "musi coś z tym robić". 

Źródło info: Gazeta Wyborcza
Źródło foto:  Panek [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons / Szegrirut [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.