Header Ads

USA: "Izraelczycy tańczyli w miejscu zawalonych wież WTC". Kontrowersyjne ulotki w Północnej Kalifornii.


Kontrowersyjne ulotki oskarżające społeczność żydowską o atak na World Trade Center 11 września 2001 roku pojawiły się w Novato, w Północnej Kalifornii. 

W miniony weekend mieszkańcy liczącego 52.000 ludzi miasta położonego w północnej części Zatoki San Francisco odkryli na słupach telegraficznych, witrynach sklepowych i kampusie szkoły średniej ulotki oskarżające Żydów o atak na WTC. Ich autor twierdzi, że Izraelczycy tańczyli w miejscu zawalonych bliźniaczych wież, Żyd z Izraela - Larry Silverstein -  zarobił miliardy dolarów z ubezpieczenia zaatakowanych budynków, a premier Izraela Benjamin Netanyahu pochwalił zamach. Na dole ulotek widnieje napis: "Obudź się USA!".

Larry Silverstein - żydowski filantrop i miliarder
Szef policji Adam McGill wezwał obywateli do "przeciwstawienia się nienawiści", ale powiedział na łamach "Marin Independent Journal", że ulotki są chronione przez pierwszą poprawkę i nie będzie wszczęte dochodzenie. Dotychczas żadna grupa nie przyznała się do odpowiedzialności za ich rozwieszenie. Burmistrz Novato, Eric Lucan przyłączył się do szefa policji, potępiając przekaz zawarty na ulotkach: "Nie ma miejsca na tego typu nienawistną narrację w Novato". Z kolei Nancy Appel, starszy zastępca dyrektora regionalnego Regionu Środkowo-Pacyficznego Ligi Antydefamacyjnej, powiedziała, że jej biuro otrzymało wiele telefonów w sprawie tego incydentu.

"To stare stereotypy na temat 11 września. Jes to element wzrostu antysemityzmu, który obserwujemy." - powiedziała Appel. 

We wtorek m.in. burmistrz i departament policji Novato opublikowali list otwarty potępiający ulotki. 

Źródło info: JTA
Źródło foto: Jewish News of Northern California / UJA-Federation of New York [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.