Header Ads

Dlaczego kobiety i mężczyźni - seryjni mordercy - dokonują różnych wyborów swoich ofiar? Jest odpowiedź naukowców.


Patrząc w daleką przeszłość na role naszych przodków - z jednej strony jako myśliwych, z drugiej jako zbieraczy - można wyjaśnić w jaki sposób seryjni mordercy wybierają swoje ofiary - tak twierdzą psycholodzy ewolucyjni z Univeristy Penn State w Pensylwani, którzy podzielili się swoimi najnowszymi badaniami. 

Według nich różne wzorce obserwowane między mordercami płci męskiej i żeńskiej mogą być produktem zachowań specyficznych dla płci, które utrzymują się przez większą część historii ludzkości. Podczas, gdy mężczyźni - seryjni mordercy - mają tendencję do "polowania" na swoje ofiary, często atakują i prześladują zupełnie obce im osoby; kobiety - seryjne morderczynie - częściej gromadzą wokół siebie swoje ofiary, poszukują ich z ludzi, których już znają. 

"Jeśli morderstwo zostało popełnione bez znanego podejrzanego, czasami możesz użyć szczegółów przestępstwa, aby stworzyć profil tego, jak może wyglądać sprawca." - wyjaśnia Marissa Harrison, profesor psychologii w Penn State Harrisburg. "Jeśli więc wiadomo, że mężczyźni są bardziej skłonni do popełniania przestępstwa w określony sposób, a kobiety są bardziej skłonne do popełnienia przestępstwa w inny sposób, mam nadzieję, że to pomoże śledczym obrać właściwą ścieżkę". 

Albert de Salvo "Boston Strangler"
Według Harrison istnieją zauważalne wzorce, które często odróżniają seryjnych morderców pod względem płci. W nowym badaniu naukowcy zgromadzili dane dotyczące 55 kobiet i 55 mężczyzn - seryjnych morderców - ze Stanów Zjednoczonych, korzystając ze źródeł opartych na ogólnodostępnych przekazach informacji jak z agencji prasowych Associated Press i Reuters, a także z telewizji i lokalnych mediów. Okazało się, że mężczyźni prawie sześciokrotnie częściej zabijali nieznajomego. Z drugiej strony kobiety dwa razy częściej atakowały kogoś, kogo już znały. Seryjni mordercy byli również znacznie bardziej skłonni do prześladowania swoich ofiar - aż 65,4% - w porównaniu do zaledwie 3,6% seryjnych morderczyń. Biorąc pod uwagę, że ludzie żyli jako łowcy-zbieracze przez około 95% historii, naukowcy stwierdzili, że te zachowania mogą mieć korzenie ewolucyjne. 

"Historycznie ludzie polowali na zwierzęta jako zdobycz, a kobiety zbierały pobliskie zasoby, takie jak zboża i rośliny na żywność." - powiedziała Harrison. "Jako psycholog ewolucyjny zastanawiałam się czy coś, co pozostało z tych starych ról, może mieć wpływ na to jak seryjni mordercy wybierają swoje ofiary."

Nie tylko zachowanie samych morderców różni się w zależności od płci. Według badaczy sposób, w jaki ich zbrodnie są przedstawiane w mediach, odzwierciedla również uprzedzenia płciowe.

"Kobiety częściej otrzymywały przezwiska, które określają ich płeć - jak Jolly Jane czy Tiger Woman" - stwierdziła Harrison. "Podczas gdy mężczyźni częściej otrzymywali przezwiska, które sugerują brutalność ich zbrodni, jak Kansas City Slasher."

Ilustracja pokazująca odnalezienie ciała jednej z ofiar Kuby Rozpruwacza, Londyn
Ale, jak zauważa Harrison, chociaż ewolucja może pomóc wyjaśnić pewne różnice we wzorach zabijania, nie oznacza to, że niektórzy ludzie są predestynowani do bycia zabójcami. 

"Ewolucja nie oznacza, że jesteś zdeterminowany, aby robić pewne rzeczy lub działać w określony sposób." - zauważa Harrison. "Oznacza to, że możliwe jest przewidywanie zachowań w oparciu o naszą ewolucyjną przeszłość. W tym przypadku uważam, że te zachowania przypominają zachowania lub zadania związane z seksem w rozwoju przodków. Może dzięki to zrozumiemy dzięki soczewce ewolucyjnej."

Źródło info: Daily Mail
Źródło foto:   Florida Department of Corrections [Public domain], via Wikimedia Commons /  / State Archives of Florida, Florida Memory, via Wikimedia Commons / Federal Bureau of Investigation (FBI) -Strangler Bureau [Public domain], via Wikimedia Commons / See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.