Header Ads

Turcja przestała rejestrować Syryjczyków ubiegających się o azyl.


Human Rights Watch twierdzi, że syryjscy uchodźcy zaczęli być deportowani lub zmuszani do powrotu do Syrii, a Turcja przestała ich rejestrować. 

Władze tureckie w kilku miastach, w tym w Stambule i prowincjach w pobliżu granicy z Syrią, zaprzestały rejestrowania nowych osób ubiegających się o azyl, a uciekających przed wojną w Syrii. Zawieszenie nowych rejestracji oznacza, że niektórzy syryjscy uchodźcy zostali zmuszeni do powrotu do swojej ojczyzny, byli bezprawnie deportowani lub odmówiono im opieki zdrowotnej i edukacji - twierdzi organizacja Human Rights Watch. 


Grupy broniące praw człowieka z USA, wykorzystując poufne informacje od lokalnych grup tureckich pracujących z uchodźcami, byłych urzędników państwowych i wywiadów z syryjskimi uchodźcami, ujawniły, że prowincje przestały rejestrować azylantów w celu powstrzymania ich przed szukaniem schronienia w Turcji. Wiadomości pojawiły się w momencie, gdy Unia Europejska przygotowuje się do wydania drugiej partii pieniędzy w wysokości 3 mld dolarów w ramach marcowej umowy migracyjnej, która obejmuje wsparcie dla uchodźców w Turcji. 

Gerry Simpson, dyrektor programu dla uchodźców w HRW, powiedział, że Europa "przymyka oko na Turcję". W oświadczeniu na stronie internetowej HRW, Simpson przytoczył obawy, że zawieszenie przez Turcję rejestracji osób ubiegających się o azyl może "popchnąć wielu Syryjczyków do podziemi i zmierzania za wszelką cenę do UE lub zmusić ich do powrotu do Syrii". 

"Podczas gdy UE wspiera Turcję by powstrzymać ubiegających się o azyl od docierania do Europy, przymyka oko na ostatnie kroki Turcji w celu zablokowania i zniechęcenia ludzi uciekających z Syrii" - powiedział Simpson.

Syryjczycy, którzy rozmawiali z HRW, powiedzieli, że turecka policja deportowała ich w grupach do 20 osób za nieposiadanie zezwolenia, a szpitale i szkoły odmówiły ich przyjęcia bez zezwoleń. 


Zarejestrowani uchodźcy w Turcji, którzy posiadają zezwolenie, mogą pracować, otrzymywać opiekę zdrowotną i edukację. Zezwolenie chroni Syryjczyków przed aresztowaniem i deportacją z powrotem do Syrii. Najbardziej narażeni Syryjczycy, którzy posiadają pozwolenia, są uprawnieni do otrzymywania funduszy z finansowanej przez UE sieci Emergency Social Safety. Na początku tego roku minister spraw wewnętrznych Turcji powiedział Hurriyet News, że przestanie rejestrować i przenosić Syryjczyków do Stambułu z powodu rosnącej liczby ludności. W lutym prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan również obiecał zawrócić około 3,5 mln syryjskich uchodźców do swoich domów. 

"Chcemy aby nasi bracia uchodźcy powrócili do swojej ziemi, do swoich domów. Nie jesteśmy w stanie zatrzymać 3,5 mln tutaj na zawsze." - powiedział Erdogan podczas przemówienia do lokalnych przywódców prowincji tureckich. 

Źródło info: middleeasteye.net
Źródło foto:  By US Department of State [Public domain], via Wikimedia Commons / By Photo: Gémes Sándor/SzomSzed [CC BY-SA 3.0 ], via Wikimedia Commons / By English: Foreign and Commonwealth Office (Flickr) [OGL], via Wikimedia Commons / By Voice of America News: Scott Bobb reports from Aleppo, Syria [Public domain], via Wikimedia Commons


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.