Header Ads

Adam Bielecki zdobył Gasherbrum II.


Polski himalaista Adam Bielecki zdobył Gasherbrum II. To jego piąty ośmiotysięcznik. W polsko-niemieckiej wyprawie na szczycie towarzyszył mu Feliks Berg, a w drodze na wierzchołek wspólnie z Bieleckim wspinał się Jacek Czech, z kolei z Niemcem Bergiem - Kazach Borys Dedeszko. 

35-letni Tyszanin dotychczas miał na swoim koncie: Makalu (8481 m), Gaszerbrum I (8080 m), K2 (8611 m) i Broad Peak (8051 m). 

Menadżer Bieleckiego, Janusz Niedbał w rozmowie z TVP Info poinformował, że ze zdobycia szczytu zrezygnowali Jacek Czech i Borys Dedeszko. Jak podkreślił mimo trudnych warunków i wymagającej drogi, to raczej nie pogoda pokrzyżowała plany wspinaczy.

W planach himalaistów jest jeszcze zdobycie Gaszerbrum IV (7925 m) nową drogą na wschodniej ścianie oraz dokonanie pierwszego w historii wejścia na Gaszerbrum VII (6980 m). 

Adam Bielecki wspólnie z Denisem Urubką, Jarosławem Botorem i Piotrem Tomalą w styczniu 2018 roku byli zmuszeni przerwać Narodową Zimową Wyprawę na K2 ze względu na akcję ratowniczą na Nanga Parbat, która została zorganizowana, by pomóc schodzącym ze szczytu Elisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi. Wspinając się razem z Urubką, w godzinach nocnych, dotarł do Revol na ok. 6100 m n.p.m. Udało się sprowadzić ją do obozu. Dojście do Mackiewicza, z uwagi na ekstremalne warunki pogodowe, nie było możliwe. Narodowa Zimowa Wyprawa na K2 zakończyła się niepowodzeniem. 5 marca kierownictwo powiadomiło o zakończeniu wyprawy. 

Wśród osiągnięć wspinaczkowych Bieleckiego poza ośmiotysięcznikami są m.in. Denali, Aconcagua, Cotopaxi, Chimborazo, El Cuerno, Dufourspitze czy Matterhorn. W grudniu 2012 roku otrzymał Srebrną Odznakę za Zasługi dla Sportu nadaną przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. 

Źródło info: Wikipedia / TVP Info
Źródło foto: Adam Bielecki, FB / 


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.