"Plan Morawieckiego" w praktyce! Polski Solaris trafi w hiszpańskie ręce!
Przedstawiciele hiszpańskiej firmy CAF, zajmującej się taborem kolejowym i sygnalizacją, podpisali umowę zakupu polskiego producenta autobusów i pojazdów szynowych - firmy Solaris Bus & Coach. 2 lipca wynegocjowany został zakup 100% udziałów o szacunkowej wartości przekraczającej 300 mln EUR. Ostateczna kwota nie została jednak potwierdzona.
Solaris, który został założony w 1996 roku, szukał inwestora w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Prezes firmy twierdzi, że umowa podpisana 2 lipca umożliwia obu firmom dalsze negocjowanie warunków umowy. CAF z transakcją wiąże nadzieję na poszerzenie swojej oferty w transporcie miejskim, pomagając tym samym zrealizować wizję dywersyfikacji portfela tranzytowego poza kolejnictwo. Solaris w 2017 roku odnotował 444 mln euro przychodów, a jego włączenie do CAF ma zwiększyć dochody hiszpańskiej firmy do 1.9 mld euro w 2018 roku.
"Jestem przekonana, że wybierając CAF jako inwestora dla Solaris, zapewniamy obiecującą przyszłość dla marki, jej klientów i pracowników. Jestem przekonana, że CAF ma właściwą wizję firmy i będzie w stanie rozwinąć potencjał Solaris na skalę globalną. Jestem pewna, że ta umowa jest w pełni zgodna ze wszystkim co osiągnęliśmy od momentu założenia firmy 22 lata temu i podniesie Solaris na wyższy poziom ścieżki rozwoju." - powiedziała Prezes Solaris Bus & Coach, Solange Olszewska.
Solange Olszewska, Prezes Solaris Bus & Coach SA |
Nabycie akcji Solaris przez CAF do września będzie finansowane głównie z dodatkowego zadłużenia i będzie podlegać zwyczajowym warunkom zamknięcia, w tym zatwierdzeniu przez polskie i niemieckie organy antymonopolowe.
Jak powiedział Prezes CAF, Andres Arizkorreta:
"Stworzymy lidera w zakresie rozwiązań mobilności w mieście wykraczających poza tabor kolejowy, szczególnie w segmencie e-mobility. Chcemy nadal wykorzystywać i rozwijać cenną markę Solaris i zachować jej polski charakter."
Jak sprzedaż polskiej firmy Solaris w obce ręce ma się do Planu Morawieckiego i dofinansowania z publicznych pieniędzy w wysokości 81 mln zł dla niemieckiego Mercedes-Benz czy przekazania dotacji 20.2 mln zł dla banku inwestycyjnego JP Morgan, zamieszanego w wiele afer finansowych na przestrzeni ostatnich kilku lat?
Źródło info: Railjournal.com / Metro-Report.com
Źródło foto: By Solaris [CC BY-SA 3.0 ], from Wikimedia Commons / By Kemenymate [CC BY-SA 4.0 ], from Wikimedia Commons / By Solaris [CC BY-SA 3.0 ], from Wikimedia Commons
loading...
Post a Comment