Header Ads

Manipulacja czołowego polityka PiS na temat wystąpienia na Majdanie Jarosława Kaczyńskiego. [Wideo]


W dzisiejszym programie "Woronicza 17" jednym z gości był europarlamentarzysta Ryszard Czarnecki. Były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego dopuścił się manipulacji na temat słów Jarosława Kaczyńskiego w kontekście Rzezi Wołyńskiej, która była pierwszym tematem dyskusji w studiu TVP Info. Polityk odniósł się do przytaczanych faktów ze strony innego gościa programu - Piotra Ikonowicza - który przypomniał, że Prezes PiS w 2013 roku podczas manifestacji na ukraińskim Majdanie wykrzyczał do zebranego tłumu okrzyk jednoznacznie kojarzący się z ukraińskimi nacjonalistami okrutnie mordującymi Polaków na Wołyniu. Czarnecki zaprzeczył jakoby takie słowa padły z ust Jarosława Kaczyńskiego, zwracając uwagę, że zostały one dopowiedziane przez tłumacza. 

Piotr Ikonowicz (Ruch Sprawiedliwości Społecznej) odnosząc się do obchodzonej dzisiaj 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu, w programie "Woronicza 17" przypomniał skandaliczne wystąpienie Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na Majdanie w 2013 roku u boku lidera szowinistycznej partii Swoboda - Olega Tiahnyboka:

"Myśmy na początku w czasie Majdanu, duża część naszej klasy politycznej, popełniła kardynalny błąd. Oni tam pobiegli owczym pędem. Ja nigdy nie zapomnę jak Jarosław Kaczyński powtórzył okrzyk "Sława Bohaterom", który słyszeli jako ostatni ofiary wołyńskiej masakry. To były błędy kardynalne. Będąc antyrosyjscy poparliśmy najgorszą czarną sotnię, czyli tę reakcję nacjonalistyczną, faszyzującą, właśnie tych banderystów."

Ryszard Czarnecki zaprzeczył faktom przytaczanym przez Ikonowicza:

"Byłem akurat 6-krotnie na Majdanie. W czasie wystąpienia Pana Prezesa stałem 2 metry od niego. Pan Prezes takich słów nie użył, dodał to tłumacz. Pan Prezes przemawiał w języku polskim."

Wideo z przemówienia Jarosława Kaczyńskiego na Majdanie przeczy twierdzeniom byłego wiceprzewodniczącego PE. Prezes PiS użył pierwszego członu okrzyku "Slava Ukrayini! Heroyam slava!", okrzyku, który jako ostatni słyszeli mordowani Polacy przez Ukraińców na Wołyniu. 


Hasło „Sława Ukrajini! – Herojam Sława!” [pol. Chwała Ukrainie, Chwała bohaterom] to oficjalne pozdrowienie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (banderowców), ustanowione w 1940 roku. Było również używane przez partyjną bojówkę OUN-B – Ukraińską Powstańczą Armię (UPA). 

Wydarzenia z Majdanu odbiły się szerokim echem. Do zachowania Prezesa PiS odniósł się wówczas ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski:

"Jarosław Kaczyński stanął w cieniu czerwono-czarnych flag UPA przy boku banderowca i faszysty Oleha Tiahnyboka, szefa antypolskiej i antysemickiej partii "Swoboda", która depcze pamięć pomordowanych Polaków, Ormian i Żydów."

Źródło info: TVP Info / Onet / Youtube / Kresy.pl
Źródło foto: screen YT / screen TVP Info, "Woronicza 17"


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.