Header Ads

Tragiczne dni w Alpach! Wiele ofiar śmiertelnych.


Siedmiu narciarzy, dwóch wspinaczy i przewodnik zginęło w pięciu osobnych incydentach, jakie wydarzyły się w regionie Alp w minioną niedzielę. Wypadki były spowodowane złymi warunkami atmosferycznymi. 

Pięciu narciarzy z Francji, Włoch i Niemiec znalazło się w grupie 14 osób, które nie zdołały dotrzeć do górskiej chaty w niedzielę. Policja potwierdziła, że dwóch Francuzów zginęło w oddzielnych incydentach we francuskich Alpach. W związku z zaginięciem obu wspinaczy wszczęto alarm, jednak pogoda w niedzielę opóźniła poszukiwania. Z kolei w innym przypadku w szwajcarskim kantonie odnaleziono ciała Szwajcarów. Włoskie media podały informację o śmierci włoskiego przewodnika górskiego, Mario Castiglioni'ego, który prowadził zorganizowaną wycieczę. Brakuje także rosyjskiego wspinacza, uznanego za martwego w Alpach Pennińskich. 

W niedzielę w Alpy szwajcarskie uderzył silny wiatr i spadające temperatury po okresie wyjątkowo ciepłej pogody. 14 narciarzy wyruszyło z Dix wzdłuż trasy znanej jako Serpentine, zmierzając do Vignettes - ponad 3000 m n.p.m.. Złapani przez złą pogodę musieli spędzić noc na zewnątrz w rejonie Pigne d'Arolla. Wczesnym rankiem w poniedziałek została wezwana pomoc, w tym siedem helikopterów w ramach operacji poszukiwania. Policja twierdzi, że jedna osoba zmarła, trzy miały oznaki hipotermii, a pięć trafiło do szpitala. Cztery z nich nadal pozostają w poważnym stanie. 

Weekendowe incydenty wydarzyły się po kwietniowej śmierci trzech hiszpańskich narciarzy biegowych, którzy zostali pochłonięci przez lawinę w obszarze Fiescheralp w Alpach Szwajcarskich. 

W marcu lawina zabiła czterech narciarzy poza trasami w pobliżu francuskiego kurortu Entraunes, a na początku kwietnia zginął poważany w środowisku alpinistów - doktor i przewodnik, Emmanuel Cauchy.  

Źródło info: BBC
Źródło foto:  By Alps (Tom Bärfuss) [Public domain], via Wikimedia Commonsloading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.