Header Ads

Szwecja: Nie będzie w tym roku Literackiej Nagrody Nobla.


Szwedzka Akademia poinformowała, że w tym roku nie przyzna Literackiej Nagrody Nobla. Organizacja wydała oświadczenie po tym, jak dosięgnął ją skandal dotyczący nadużyć związanych z napaściami na tle seksualnym. Od pojawienia się zarzutów z grona osób zasiadających w Akademii odeszło ośmiu z osiemnastu członków. 

W piątkowym oświadczeniu dowiadujemy się, że zwycięzca za 2018 rok, zostanie ogłoszony w przyszłym roku wraz z laureatem za 2019. Skandal mocno uderza w renomę Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, która przyznawana jest od 1901 roku. Dotychczas, poza sześcioma latami w czasie wojen światowych, nagroda nie była przyznana tylko raz - w 1935 roku nie znaleziono godnego zwycięzcy. 

Szwedzka Akademia na swojej stronie internetowej poinformowała, że:

"Decyzja została podjęta z uwagi na obecnie zmniejszoną Akademię i zmniejszenie zaufania publicznego do Akademii."

Członkowie Szwedzkiej Akademii stwierdzili, że wszelkie "praktyki operacyjne" muszą przejść ewolucję, w tym kwestie konfliktu interesów i zarządzanie informacją. Niektórzy członkowie Akademii optują za przyznaniem Nagrody w tym roku ze względu na kontynuowanie i ochronę tradycji. Kampania #MeToo, która odsłoniła szereg skandali seksualnych na całym świecie, mogła odegrać pewną rolę w decyzji Szwedzkiej Akademii. W takim zamieszaniu, potencjalnym zwycięzcom trudno byłoby zaakceptować przyznaną nagrodę. 

"Prace nad wyborem laureata są na zaawansowanym etapie i będą kontynuowane jak zwykle w nadchodzących miesiącach, ale Akademia potrzebuje czasu, aby odzyskać pełen potencjał, zaangażować większą liczbę aktywnych członków i odzyskać zaufanie do swojej pracy, zanim zostanie ogłoszony kolejny laureat w dziedzinie literatury."

Dotychczas aż pięć razy przyznawano nagrodę za konkretny rok w następnych po nim 12 miesiącach. Na przykład amerykański dramaturg Eugene O'Neill otrzymał nagrodę z 1936 roku w 1937 roku. 

Tegoroczne Nagrody Nobla w innych dziedzinach zostaną przyznane jak zwykle zgodnie z planem. 

Źródło info: BBC
Źródło foto:  By Mastad [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5], from Wikimedia Commons /


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.