Header Ads

Waters (Pink Floyd): "Białe Hełmy istnieją tylko po to, aby tworzyć propagandę dla dżihadystów i terrorystów" [Video]


Brytyjski piosenkarz Roger Waters, członek Pink Floyd, a teraz solowy wykonawca, potępił podczas piątkowego koncertu w Barcelonie kontrowersyjną syryjską grupę Białych Hełmów. Jak powiedział: "Istnieją tylko po to, aby tworzyć propagandę dla dżihadystów i terrorystów". Słowa Waters'a padły dosłownie w trakcie przygotowań do ofensywy USA, Wielkiej Brytanii i Francji na Syrię - ofensywy, która została poparta raportami dostarczanymi przez Białe Hełmy. Tydzień wcześniej grupa przekazała Światu zdjęcia i nagranie tego, co według nich było wynikiem ataku chemicznego przeprowadzonego przez syryjski rząd w mieście Douma, w pobliżu Damaszku. Zwracając się do publiczności, Waters powiedział, że ktoś go poprosił, aby zabrał głos na temat Doumy i rzekomego ataku chemicznego. Piosenkarz powiedział, że ta osoba i on mają dwie różne opinie na temat sytuacji w Syrii.

"Białe Hełmy to fałszywa organizacja, która istnieje tylko po to, aby tworzyć propagandę dla dżihadystów i terrorystów. To moje przekonanie. Mamy przeciwstawne przekonania" - wyjaśnił podczas koncertu. "Gdybyśmy mieli posłuchać propagandy Białych Hełmów i innych, bylibyśmy zachęcani do naciskania na nasze rządy, aby zaczęły zrzucać bomby na ludzi w Syrii. Byłoby to błędem o monumentalnych proporcjach dla nas jako istot ludzkich" - powiedział. "Powinniśmy pójść i namówić nasze rządy, aby nie zrzucały bomb na ludzi. Na pewno nie, co najmniej dopóki nie przeprowadzimy wszystkich badań, które są konieczne, abyśmy mieli jasne wyobrażenie o tym, co naprawdę się dzieje. Ponieważ żyjemy w świecie, w którym propaganda wydaje się ważniejsza niż rzeczywistość o tym, co naprawdę się dzieje."

Waters wezwał ludzi do "przekroczenia granic, religii i narodowości" i aby razem uczynić Ziemię lepszym miejscem. Białe Hełmy mają być organizacją obrony cywilnej działającą w niektórych częściach Syrii pod kontrolą różnych ugrupowań zbrojnych, w tym radykalnych wyznawców Islamu, sprzeciwiających się rządowi centralnemu w Damaszku. Otrzymują fundusze od kilku zachodnich krajów, w tym od Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Grupa otrzymała szerokie uznanie od zachodnich mediów, a dokument o niej zdobył nawet Oscara. 

Krytycy twierdzą, że akcje dokonywane przez Białe Hełmy, to akcje ratunkowe pod przykrywką dla ich prawdziwego celu: produkowania zdjęć i nagrań sprzyjających przeciwnikom Damaszku oraz uzasadniania działań militarnych przeciwko syryjskim siłom rządowym. 

Źródło info: Youtube
Źródło foto: screen, Youtube  


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.