Header Ads

Winnicki do PiSu: "Jesteście etatystycznym lewactwem" [Video]


Podczas wtorkowego posiedzenia Sejmu znowelizowano Prawo łowieckie. Na sali plenarnej doszło do ostrej dyskusji, w której poseł Robert Winnicki zarzucił Prawu i Sprawiedliwości bycie "etatystycznym lewactwem". Poseł niezrzeszony zwrócił uwagę, że nowelizacja jest "gniotem", który zlikwiduje łowiectwo w Polsce. Zaznaczył, że nie potrzeba SLD, ponieważ "lewica siedzi na tej sali i siedzi w ławach PiSu. I to jest straszne...". "Ta ustawa - jak wykazali to m.in. poseł Jóźwiak i poseł Pasławska - to gniot. To gniot na każdym poziomie. Ale ta ustawa jest w pewnym sensie demaskująca. Demaskuje, że nie macie nic wspólnego z realną, konserwatywną prawicą, tylko jesteście po prostu etatystycznym lewactwem. To, co robicie to lewackie państwo terapeutyczne. Zrobiliście to samo z edukacją domową przy reformie edukacji, i robicie to samo z łowiectwem. (...) Nie ma SLD na tej sali, ale nie potrzeba SLD. Lewica siedzi na tej sali. Lewica w myśleniu o państwie, w myśleniu o odpowiedzialności, w myśleniu o człowieku, o polskich tradycjach. Lewica siedzi na tej sali i siedzi w ławach PiSu. I to jest straszne,  że prawicowi, narodowi, katoliccy wyborcy głosowali za partią, która powinna zlikwidować aborcję, a otrzymali partię, która walczy o to, aby zlikwidować łowiectwo w Polsce." - grzmiał z mównicy sejmowej poseł Robert Winnicki. 

Nowelizacja ustawy Prawo łowieckie przewiduje zakaz udziału nieletnich do 18. roku życia w polowaniach, zwiększenie do 150 m odległości od zabudowań, gdzie będzie można prowadzić odstrzał. Właściciele ziemi będą mieli możliwość wyłączenia jej spod zakresu polowań. Nowelizacja daje także większy nadzór ministerstwa środowiska nad Polskim Związkiem Łowieckim. Od jej wejścia w życie pojawi się również zakaz wykorzystywania żywych zwierząt w szkoleniu psów myśliwskich. Pomysły Prawa i Sprawiedliwości spotkały się z protestami myśliwych przed Sejmem. Sprzeciwiają się pomysłowi zakazu wykorzystywania żywych zwierząt w szkoleniu psów myśliwskich oraz rygorowi wieku, jaki będzie obowiązywać co do możliwości uczestniczenia w polowaniach. Jak wskazują - przepisy w innych krajach Europy dopuszczają do polowań dzieci od 14. roku życia. Nowelizację ustawy Prawo łowieckie skrytykował prof. Jan Szyszko w wywiadzie udzielonym portalowi Niezależna.pl:

"Myśliwi są strasznie niezadowoleni i mają rację. (...) Poprawka, która jest według mnie szczególnie niebezpieczna, ingeruje bezpośrednio w mój światopogląd i to, jak mam wychowywać moje dzieci. Nie będę mógł zabrać syna czy córki na polowanie, aby im pokazać, w jaki sposób się pozyskuje dobre pożywienie w sposób bardzo humanitarny. Ci, co głosowali, niech wezmą teraz strzelby i niech idą polować. Zobaczą, jak to wygląda."

Za uchwaleniem nowelizacji wraz z poprawkami głosowało 221 posłów, 196 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz pod obrady Senatu. 

Źródło info: Radio Maryja / Niezależna.pl / Youtube
Źródło foto: screen, YT


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.