Header Ads

Min.Czaputowicz dla "Rz": "W Jedwabnem Polacy zabili Żydów i tego nikt się nie wypiera."

"W Jedwabnem Polacy zabili Żydów i tego nikt się nie wypiera" - tak twierdzi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" obecny Minister Spraw Zagranicznych Prof. Jacek Czaputowicz, który skomentował ostatnią skandaliczną wypowiedź swojego poprzednika Włodzimierza Cimoszewicza, że "Polacy brali udział w Holokauście". To kolejne kontrowersyjne słowa w przestrzeni publicznej w Polsce, tym razem wypowiadane przez przedstawiciela najwyższych władz RP. 

W wywiadzie min. Czaputowicz podkreślał, że nie można zarzucić Polakom jako narodowi kolaborowania z nazistowskimi Niemcami i przeprowadzania zorganizowanych akcji mordowania Żydów, ponieważ Polska w tym czasie nie istniała. Zaznaczył jednak, że nowelizacja ustawy o IPN nie wprowadza żadnych zmian w historii, a w społeczeństwie zdarzały się jednostki, które brały udział w Holokauście. Według ministra w rządzie PiS, należy bronić dobrego imienia Polski, a przeforsowane zmiany tylko uwrażliwiły opinię publiczną na całym Świecie, że określenie "polskie obozy zagłady" jest niewłaściwe. Prof. Jacek Czaputowicz pochwalił swojego niemieckiego odpowiednika - Sigmar'a Gabriel'a - za słowa o wyłącznej winie naszych zachodnich sąsiadów za zbrodnie Holokaustu, jednocześnie zwrócił uwagę, że część amerykańskiej i izraelskiej opinii publicznej niesprawiedliwie informuje o polskim współudziale w niemieckich mordach. 

Screen pochodzący z filmu Państwa Kujbidów "Jedwabne - Naoczni świadkowie - Spisane Świadectwa - Pominięte Fakty"
Minster Spraw Zagranicznych Prof. Czaputowicz w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" odniósł się także do zapisów dot. wyszczególnienia zbrodni ukraińskich nacjonalistów i członków ukraińskich formacji kolaborujących z Trzecią Rzeszą Niemiecką. Jak zaznaczył wkrótce ma dojść do spotkania wicepremiera Ukrainy z wicepremierem Glińskim. Podkreślił, że Polsce zależy na dobrych stosunkach ze swoim wschodnim sąsiadem, ale to Jego zdaniem wymaga pracy od obu stron.

We wtorek nowelizacja o IPN została podpisana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i w trybie następczym przekazana do Trybunału Konstytucyjnego. TK ma zbadać czy ustawa w jakikolwiek sposób nie narusza wolności słowa, a także zasady określoności prawa. 

Źródło info: "Rzeczpospolita" / Kancelaria Prezydenta RP    
Źródło foto:  By Fot. Kancelaria Premiera [Public domain], via Wikimedia Commons


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.