Header Ads

Kancelaria Prezydenta RP: "Głębokie rozczarowanie wynikiem rozmów Ukrainy i Polski"


Wczoraj na oficjalnej stronie Prezydenta RP pojawiło się oświadczenie w związku ze spotkaniem wicepremierów Ukrainy i Polski. Czytamy w nim, że "Kancelaria Prezydenta RP wyraża głębokie rozczarowanie wynikiem rozmów.".

Jak zaznacza szef gabinetu Prezydenta RP Prof. Krzysztof Szczerski w opublikowanym oświadczeniu:

"Brak decyzji strony ukraińskiej w fundamentalnej kwestii, jaką jest zniesienie zakazu polskich ekshumacji na terytorium Ukrainy oznacza poważny regres zaufania i nie realizuje ustalonego przez Prezydentów obu krajów mandatu do rozmów, co znacząco obciąża wzajemne relacje. Liczymy, że w najbliższym czasie dojdzie do zniesienia tego zakazu w duchu wypełnienia podjętych zobowiązań."W sobotę,  podczas konferencji prasowej po spotkaniu z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite, do zaistniałej sytuacji odniósł się także Prezydent Andrzej Duda:
"Nie będę ukrywał, że z dużym smutkiem i rozczarowaniem przyjąłem informację z Warszawy, albowiem to był temat, który stanowił ważny element moich rozmów z Prezydentem Poroszenką kilka miesięcy temu w czasie wizyty w Charkowie. Później mieliśmy także rozmowę telefoniczną i miałem nadzieję, że ten problem uda się przezwyciężyć. Kwestia ekshumacji, czyli kwestia wyjaśniania prawdy historycznej stanowi dla nas element fundamentalny, jeżeli chodzi o pamięć historyczną. To, że na wczorajszym spotkaniu, które miało miejsce w Polsce, ten temat w ogóle nie został podjęty przez stronę ukraińską, muszę powiedzieć, że przyjąłem to z dużym rozczarowaniem i z całą pewnością to nie jest taki kierunek, jaki wskazywaliśmy z prezydentem Poroszenką. Nie ukrywam, że jestem tym rozczarowany i zasmucony, ale mam nadzieję, że w przyszłości ten impas uda się przełamać."To pokłosie budowania "dobrych" stosunków Polski z Ukrainą w myśl polityki nakreślonej przez Jerzego Giedroycia, a także nowelizacji ustawy o IPN, w myśl której nawet do 3 lat pozbawienia wolności może grozić każdemu kto neguje zbrodnie dokonane przez ukraińskich nacjonalistów z OUN / UPA i członków ukraińskich formacji kolaborujących z Trzecią Rzeszą. Jeszcze nie tak dawno, bo w 2016 roku, Prezydent RP Andrzej Duda był z wizytą w Kijowie podczas parady obchodów dnia niepodległości Ukrainy, na której widoczne były flagi OUN / UPA. Wtedy nie spotkało się to z żadną reakcją ze strony władz RP. Przypomnijmy, że Prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko w 2015 roku podpisał projekty czterech ustaw, przyjętych przez Werchowną Radę, uznających "członków OUN-UPA za bohaterów walki o wolność Ukrainy". Z kolei przyjaciel braci Kaczyńskich - były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko - w październiku zeszłego roku porównał dokonania Bandery do dorobku Józefa Piłsudskiego. 

Źródło info: Kancelaria Prezydenta RP / Youtube
Źródło foto:  By A.Savin (Wikimedia Commons · WikiPhotoSpace) (Own work) [FAL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons / By Michał Józefaciuk (Senat Rzeczypospolitej Polskiej) [CC BY-SA 3.0 pl], via Wikimedia Commons


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.