Header Ads

75 lat temu Ukraińcy z UPA rozpoczęli krwawą rzeź polskiej ludności.

Dziś mija 75 lat od pierwszej sotni Ukraińskiej Powstańczej Armii. 9 lutego 1943 roku oddział Hryhorija Perehijniaka przeprowadził bestialską eksterminację polskiej ludności w miejscowości Parośla I. Od 149 do 173 osób, w tym dzieci, poniosło śmierć w męczarniach. 


Oddział Hryhorija Perehijniaka - przedstawiający się jako partyzantka sowiecka - podstępem przekonał miejscową ludność do położenia się na podłogach swoich domów w celu ich związania. Miało to ich rzekomo uchronić przed zemstą Niemców za przyjęcie i nakarmienie Sowietów. Związanych i bezbronnych mieszkańców wsi napastnicy wymordowali przy użyciu noży i siekier. Według jednych źródeł udało się uratować jedynie 12 Polakom, według innych 8, w większości dzieciom. Oddział ograbił ludność wywożąc majątek na saniach. 


Ofiary zbrodni zostały upamiętnione w 1943 roku pierwszym wzniesionym krzyżem, który już nie istnieje. W lesie, w miejscu dawnej kolonii, został wzniesiony pamiątkowy krzyż z informacją, że zbrodnia została dokonana przez nacjonalistów ukraińskich. Obecnie jest on bardzo zaniedbany, a dotarcie do niego utrudnione. 

Źródło info: TVP Info / PAP / Wikipedia
Źródło foto:  By Grzegorz Naumowicz (private collection) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons / By Grzegorz Naumowicz (private collection) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.