Header Ads

2.500 migrantów w 48h "uratowano" u wybrzeży Libii.

Według raportu agencji ONZ ds. uchodźców do wybrzeży Europy tylko w ciągu 48. godzin przybyło ponad 2.500 migrantów. Jak wskazuje uchodźcy zostali "uratowani u wybrzeży Libii" z lekkich i nietrwałych pontonów. Przynajmniej osiem osób zmarło, a dziesiątki uważa się za zaginione. 
"Osiem zwłok zostało do tej pory ujawnionych, a co najmniej 52 osoby są uznane za zaginione w wyniku dwóch incydentów z udziałem dużej liczby ludzi na lekkich pontonach u wybrzeży Libii w sobotę" - przekazał w oświadczeniu dyrektor Europejskiego Biura Agencji ONZ ds. uchodźców - Vincent Cochetel, powołując się na włoską Straż Wybrzeża. 


W ciągu ostatniego tygodnia uruchomiono ponad tuzin operacji poszukiwawczo-ratowniczych, koordynowanych przez Włoską Straż Wybrzeża. Uratowani migranci zostaną przetransportowani do Włoch w ciągu kilku najbliższych dni - dodała agencja. 

"UNHCR hołduje wysiłkom ratunkowym ze strony europejskich władz rządowych, Włoskiej Straży Wybrzeża i organizacji pozarządowych, ale jest to głęboko smutne, że liczba ofiar nadal rośnie." - czytamy w oświadczeniu. 

Według szacunków agencji ponad 1770 osób zaginęło podczas próby przekroczenia Morza Śródziemnego, a ponad 50000 migrantów dotarło do Włoch, większość z nich przez Libię. Uważa się, że liczba zgonów wśród migrantów próbujących dotrzeć do Europy jest znacznie wyższa jak twierdzi UNHCR, ponieważ wielu z nich przypuszczalnie umiera na Saharze, nawet nie trafiając na libijskie wybrzeże. Przewiduje się, że liczba ofiar wśród migrantów wzrośnie w ciągu najbliższych kilku miesięcy z początkiem letniego okresu. Wzywając do wzmocnienia międzynarodowych wysiłków na rzecz ratowania ludzi próbujących przekroczyć Morze Śródziemne, UNHCR stwierdziła, że "rozwiązania nie mogą być tylko we Włoszech".  Włochy wielokrotnie podkreślały, że nie ma wystarczających zasobów, aby radzić sobie z napływem imigrantów z Libii. 

"Mieszane fale ludzi ze wschodniej i zachodniej Afryki w kierunku Sudanu, Nigru i Libii nadal nie są kontrolowane, a okrutne sieci przemytu kwitną" - czytamy w oświadczeniu. "Pilnie potrzebujemy ponownych starań, aby znaleźć inne rozwiązania dla uchodźców i migrantów w krajach, przez które przechodzą zanim dotrą do Libii, biorąc pod uwagę niepewność w tym kraju i podatność ludzi na przerażające wykorzystanie i nadużycia". 

Agencja wezwała także do opracowania "alternatywnych i bezpiecznych dróg" tak, aby ludzie "nie podejmowali niebezpiecznych podróży" do Europy. "Dla potrzebujących ochrony międzynarodowej, alternatywy obejmują zjednoczenie rodziny, przesiedlenie, stypendia dla uchodźców i prywatny sponsoring." - czytamy w oświadczeniu. Proponowane "alternatywy" odzwierciedlają działania omawiane przez liderów G7 podczas ostatniego szczytu na Sycylii, ze szczególnym naciskiem na zapewnienie większej pomocy krajom afrykańskim, aby zachęcić potencjalnych migrantów do pozostania w domu, zamiast wyruszania w niebezpieczną podróż do Europy. W trakcie szczytu nie uzgodniono konkretnego planu działania, ponieważ przywódcy zdołali tylko "potwierdzić suwerenne prawa państw do kontrolowania własnych granic i wyznaczyć wyraźne limity poziomów migracji."

Źródło info: UNHCR, RT
Źródło foto: By Ggia (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons / By Irish Defence Forces [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons / By Metropolico.org (Immigranten beim Grenzübergang Wegscheid) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commonsloading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.