Header Ads

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Dziś - 1 marca - obchodzimy święto państwowe, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień, który ma na celu upamiętnienie żołnierzy tzw. Drugiej Konspiracji. Stanowili oni ruch niepodległościowy walczący o suwerenność Polski, uniezależnienie jej od wpływów ZSRR. W całej Polsce odbędą się uroczystości poświęcone pamięci Bohaterów. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!


Instytut Pamięci Narodowej w wielu miastach Polski organizuje specjalne wydarzenia. W Białymstoku odbędzie się konferencja poświęcona Żołnierzom Wyklętym, współorganizowana z Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku, a także miejskie uroczystości z udziałem asysty żołnierzy Wojska Polskiego. Oddział IPN w Gdańsku organizuje akcję zapalenia zniczy na Alei Żołnierzy Wyklętych oraz uroczysty Apel Pamięci na Cmentarzu Garnizonowym. W Bydgoszczy po raz pierwszy odbędzie się Konkurs Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Z kolei w Pyskowicach będzie można posłuchać wykładu "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948" połączonego z prezentacją wystawy (przygotowanej przez OBEP IPN w Warszawie). Na Rynku Głównym w Krakowie rozłożone zostaną "Namioty Wyklętych", w których odwiedzający je będą mogli poszerzyć swoją wiedzę o Bohaterach. To projekt edukacyjny we współpracy ze Stowarzyszeniem "Studenci dla Rzeczypospolitej". 

Romuald Rajs ps. "Bury"
Oddział IPN w Lublinie organizuje uroczystości przy pomniku Zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944-1954 na cmentarzu przy ul. Unickiej, przy pomniku Zaporczyków na Placu Zamkowym oraz mszę św. w intencji poległych zamordowanych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. Michała Archanioła. Łódź przygotowała konferencję naukową pt. "Stanisław Sojczyński >>Warszyc<< (1910-1947). W 70. rocznicę śmierci.", a także pokazy filmu Jacka Frankowskiego "Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć." (2017). Oddział IPN w Rzeszowie uczci pamięć Bohaterów uroczystościami z udziałem władz lokalnych,  a także pokazem multimedialnym na budynku Urzędu Miasta. 

Józef Kuraś ps. "Ogień"
W Stolicy odbędzie się piknik edukacyjny w Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Z kolei Delegatura IPN w Kielcach organizuje uroczystości z udziałem władz lokalnych m.in. pod pomnikiem poświęconym żołnierzom AK, NSZ i WiN na Cmentarzu Kielce-Piaski, pod pomnikiem Armii Krajowej oraz nabożeństwo w intencji Żołnierzy Wyklętych w Bazylice Katedralnej. 

To tylko niektóre z uroczystości, które będą czcić pamięć Żołnierzy Wyklętych w Ich Narodowe Święto. 

Źródło info: 1marca.pl / historia.org.pl


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.