Header Ads

PŚ w Pjongczang: Pierwsza "solówka" Kota! Trzech Polaków w dziesiątce.[Video]

Zwycięstwem Maciej Kota zakończyły się zawody Pucharu Świata w koreańskim Pjongczangu. Tryumf w próbie przedolimpijskiej na normalnej skoczni jest pierwszym solowym Zakopiańczyka. Drugi był Austriak Stefan Kraft, a trzeci Niemiec Andreas Wellinger. 


Kolejny dzień w Pjongczangu karty rozdawał wiatr, raz wiejący w plecy, raz pod narty. Po pierwszej serii prowadził Słoweniec Peter Prevc z notą 128.2pkt za skok na 109m. Za nim ze stratą 2.6pkt uplasował się Norweg Daniel Andre Tande, który co prawda lądował dalej od lidera, bo aż na 111.5m, ale w lepszych warunkach, za co odjęto od jego noty więcej punktów. Trzecie miejsce zajmował Stefan Kraft będący za Tande tylko o 0.2pkt. Tuż za podium ze stratą 0.3pkt do Krafta znalazł się Maciej Kot. Walka w drugiej serii zapowiadała się bardzo emocjonująco. Dziesiąty był Piotr Żyła po skoku na odległość 106,5m (115.5pkt), 11. Dawid Kubacki (101.5m, 114.6pkt), a 18. Kamil Stoch (100.0m, 107.3pkt), który miał problemy przy lądowaniu. Na uwagę zasługuje bardzo dobra próba w pierwszej serii Estończyka Kaarela Nurmsalu, który skokiem na odległość 107m nie tylko zapewnił sobie udział w finałowej rundzie, ale uplasował się na wysokim 12. miejscu. W drugiej serii Maciej Kot postanowił postawić kropkę nad i. Polak w finałowym skoku uzyskał 110,5m i po raz drugi w karierze stanął na szczycie podium zawodów Pucharu Świata. Drugi Stefan Kraft stracił do Zakopiańczyka cztery punkty, co na normalnej skoczni jest bardzo dobrym osiągnięciem. Trzeci był Niemiec Andreas Wellinger, który awansował aż z szesnastej pozycji skacząc na 112m. Prowadzący po pierwszej serii Peter Prevc spadł ostatecznie na czwarte miejsce, z kolei na piątym wylądował Daniel Andre Tande. Nasz Mistrz Olimpijski z Sochi Kamil Stoch zakończył zawody na szóstym miejscu oddając finałowy skok na odległość 107,5m. Ósmy był Dawid Kubacki (105,5m), Piotr Żyła dopiero 18. (96,5m). Niestety Kaarel Nurmsalu nie popisał się w drugiej serii lądując tylko na 85,5m, co dało mu ostatnią 30. pozycję. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Kamil Stoch wyprzedzając drugiego Stefana Krafta już tylko o 60pkt. Trzeci tuż za Austriakiem o 1pkt jest Daniel Andre Tande. Maciej Kot wyprzedził Wellingera i obecnie zajmuje piąte miejsce z dorobkiem 883pkt. Piotr Żyła musiał ustąpić miejsca Słoweńcowi Peterowi Prevcowi. Polak z 529pkt zajmuje 11. miejsce i będzie musiał kwalifikować się do konkursów na Mistrzostwach Świata w Lahti. 

Kolejne zawody Pucharu Świata dopiero 11-12 marca w stolicy Norwegii - Oslo. Z kolei wcześniej, bo w przyszłym tygodniu, zawodnicy spotkają się na Mistrzostwach Świata w fińskim Lahti. Na początek skocznia normalna (HS100) - 24.02 Panie, 25.02 Panowie, 26.02 drużyny mieszane. 

Źródło foto: Twitter, Tomasz Witowski
Źródło info: skijumping.pl


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.