Header Ads

Nie żyje Danuta Szaflarska. Miała 102 lata.

Wczoraj po południu odeszła aktorka i uczestniczka Powstania Warszawskiego Danuta Szaflarska. O Jej śmierci poinformował na swojej stronie TR Warszawa. 

Danuta Szaflarska zagrała setki ról teatralnych m.in. w spektaklach w reżyserii Erwina Axera ("Kordian", "Niemcy"; Macieja Englerta ("Tango") czy Małgorzaty Bogajewskiej ("Daily Soup"). Jedną z jej najgłośniejszych ról filmowych był występ obok Leonarda Buczkowskiego w "Zakazanych piosenkach", pierwszym powojennym polskim filmie. Współpracowała m.in. z Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem czy Januszem Morgensternem. Była związana ze Starym Teatrem w Krakowie, Teatrem Kameralnym w Łodzi, Teatrem Współczesnym, Narodowym i Dramatycznym w Warszawie, a także w ostatnich latach z TR Warszawa. 

Danuta Szaflarska ps. "Młynarzówna" była łączniczką w Powstaniu Warszawskim. W lipcu 1944 r. wraz z Teatrem Frontowym została wysłana w okolice Lubartowa, gdzie walczyły oddziały 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK dowodzone przez mjr. dypl. "Żegotę", jednak aktorzy, mający występować dla partyzantów, nie zdołali do nich dotrzeć ze względu na ciężkie walki, które w tym czasie toczyła dywizja. Powróciwszy do Warszawy pierwszej nocy Powstania Warszawskiego brała udział w budowaniu barykady. 15 sierpnia 1944 r. zgłosiła się do biura BiP na ul. Mokotowskiej. Uczestniczyła w organizowaniu koncertów BiP dla powstańców i ludności cywilnej. Przez obóz przejściowy w Pruszkowie (Dulag 121) trafiła do Krakowa, w którym doczekała zakończenia wojny. W 1978 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, z kolei w 2005 roku Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski "w uznaniu wybitnych zasług dla kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej". 

NIECH SPOCZYWA W POKOJU WIECZNYM

Źródło info: 1944.pl / trwarszawa.pl
Źródło foto:  By Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl (Own work = Kmarius) [Attribution, GFDL or CC BY 3.0], via Wikimedia Commons


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.