Header Ads

Iran kupi 950 ton Uranu od Kazachstanu

Jak poinformował Ali Akbar Salehi, szef irańskiej Organizacji Energii Atomowej, Iran porozumiał się z Kazachstanem w sprawie zakupu 950 ton tzw. "źółtego ciasta". Iran wysłał w tej sprawie wniosek do sekretariatu JCPOA - Wspólnej Komisji Wspólnego Kompleksowego Planu Działania, komisji, która nadzoruje transakcje jądrowe między Iranem a sześcioma światowymi mocarstwami. Pięciu członków zgodziło się z wnioskiem, z kolei Wielka Brytania zmieniła zdanie w ostatniej chwili z powodu wyborów prezydenckich w USA oraz wydarzeń na Bliskim Wschodzie. Jak zaznacza Salehi - Iran czeka na stanowisko Brytyjczyków. 

Ali Akbar Salehi dodał, że 650 ton Uranu będzie importowanych w dwóch partiach w ciągu dwóch lat, a trzecia wysyłka 300 ton zostanie dostarczona do Iranu w trzecim roku. Tzw. "żółte ciasto" zostanie przekształcone na UF6 (fluorek Uranu), nieorganiczny związek chemiczny, a następnie odesłany do Kazachstanu. Salehi zaznaczył także, że Islamska Republika otrzyma pieniądze na przetwarzanie naturalnego Uranu w UF6. 

W ciągu ostatniego roku Iran sprowadził 359 ton Uranu z Rosji i innych krajów w wyniku realizacji transakcji jądrowych. Iran i sześć mocarstw (Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania, Rosja, Niemcy i Chiny) - rozpoczęły realizację Wspólnego Kompleksowego Planu Działania (JCPOA) 16 stycznia 2016 roku. Zgodnie z porozumieniem jądrowym Iran może sprzedać swój wzbogacony Uran i kupić w zamian naturalny lub tzw. "żółte ciasto".

Kraj niedawno otrzymał finałową partię z 149 ton tzw. "żółtego ciasta" z Rosji.  

Źródło info: Trend News Agency
Źródło foto:  See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons / By IAEA Imagebank [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.