Header Ads

Austria zakazuje noszenia niqabu i burki przeciwdziałając skrajnej prawicy.

Austriacka koalicja rządząca wyraziła zgodę na wprowadzenie zakazu noszenia niqabu w sądach, szkołach i innych "miejscach publicznych". Jest to część programu reform mających na celu przeciwdziałanie powstawaniu skrajnej prawicy w kraju. 

Umowa w tej sprawie została zawarta między koalicją a Socjaldemokratami i centrową Partią Ludową. Kanclerz Christian Kern próbuje odzyskać inicjatywę polityczną przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi, w których szansę na zwycięstwo ma skrajnie prawicowa Partia Wolności (FPO). 

Po tygodniowych negocjacjach kanclerz Kern oświadczył, że "zasłona na całą twarz (tzw. niqab) będzie zakazana w miejscach publicznych". Jednocześnie dodał, że zakaz ten będzie realizowany w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Pełna 35-stronicowa umowa zawiera zwiększenie środków bezpieczeństwa zmuszając migrantów do podpisania "umowy integracyjnej" i "oświadczenia o wartościach". W tekście koalicyjnego porozumienia opublikowanego w poniedziałek czytamy:

"Ci, którzy nie są gotowi zaakceptować wartości oświeceniowych będą musieli opuścić nasz kraj i społeczeństwo. Wierzymy w otwarte społeczeństwo, które jest oparte o otwartą komunikację. Zasłanianie całego ciała w przestrzeni publicznej staje przeciwko temu, a zatem będzie zakazane."Umowa zakazuje muzułmańskiej burki i niqabu, które zasłaniają całość lub większą część twarzy. Zakazuje również policjantom, sędziom, prokuratorom i urzędnikom noszenia chust w interesie "ideologicznej i religijnej neutralności". Francuski parlament uchwalił podobną ustawę ponad sześć lat temu, tym samym stając się pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zakazał burki i niqabu w miejscach publicznych. W grudniu ubiegłego roku Angela Merkel, kanclerz Niemiec, wezwała do zakazu noszenia niqabu. Tak radykalny krok, wobec swoich zaproszonych gości z Bliskiego Wschodu, Merkel podjęła w związku z rozpoczętą walką o czwartą kadencję na stanowisku Kanclerza Niemiec. 

Wcześniej różne zakazy związane z burkami zostały również zatwierdzone przez posłów w Belgii, Holandii, Bułgarii i Szwajcarii. 

Źródło info: Express.co.uk
Źródło foto: Getty Images

loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.