Header Ads

Koniec Schengen? Kontrola graniczna Niemcy-Austria przedłużona na czas nieokreślony.

Jedną z głównych zasad rozwoju Unii Europejskiej jest układ z Schengen. Zgodnie z zapowiedziami reprezentantów Niemiec i Austrii, podczas wspólnej konferencji prasowej, nowe kontrole graniczne między tymi państwami będą kontynuowane na czas nieokreślony. 

W ramach strefy Schengen swobodny przepływ ludzi i otwarte granice można zawiesić jednostronnie przez państwa członkowskie na krótki odstęp czasu, w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa narodowego. Jednak w Europie mamy do czynienia już trzeci rok z tzw. "kryzysem migracyjnym", a to sprawia, że kraje najbardziej narażone na zamachy terrorystyczne podejmują próby wyjścia z beznadziejnej sytuacji, jaką sprawiła im Angela Merkel i liberalne elity rządzące UE. Teoretycznie spodziewano się wygaśnięcia tymczasowych kontroli granicznych pod koniec 2016 roku, jednak w czwartek rano austriacki minister ds. wewnętrznych Wolfgang Sobotka i jego niemiecki odpowiednik Thomas de Maiziere jasno stwierdzili, że  kontrola granic musi zostać przedłużona. Jak donosi austriacki dziennik Kurier - ministrowie nie są w stanie określić na jak długo, ale co najmniej "tak długo, jak zewnętrzne granice UE nie będą odpowiednio chronione". W swoich wypowiedziach powołują się na względy bezpieczeństwa ponad powiązaniami gospodarczymi obu krajów. 

Jak zaznaczył Sobotka kwitnie przemyt migrantów, a także przekraczanie przez nich granicy w pociągach. Zauważył, że na trasach kolejowych między przygranicznymi miastami nie ma wystarczająco czasu na dokonanie kontroli. Jednocześnie austriacki minister zapowiedział wzrost kontroli w połączeniach kolejowych między Austrią a Słowacją. 

Premier Malty - Joseph Muscat - na początku tego tygodnia ostrzegł, że 2017 rok będzie rekordowy pod względem migrantów przybywających do Europy. To oznacza Plan Kalergi w jeszcze większym natarciu na Europę niż w poprzednich latach.   

Źródło info: Breitbart
Źródło foto: Gettyimages

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.