Header Ads

Atak na policjantów siekierą i wyrzutniami fajerwerków, granat na komisariacie - czyli sylwestrowy obraz Szwecji. [Video]

Szwedzka policja donosi o szeregu ataków na swoich funkcjonariuszy w całym kraju w noc sylwestrową. Jak mówi Johan Ljung z policji w Zachodniej Szwecji większość zdarzeń była związana z prywatnymi imprezami z okazji Nowego Roku i spożytym alkoholem. 

W Zachodniej Szwecji doszło do więcej niż 50 ataków fajerwerkami-rakietami młodych ludzi na policjantów, służby ratownicze i transport publiczny. Blisko północy podejrzany granat ręczny został wrzucony na komisariat w Katrineholm, 150 km na południowy-zachód od Sztokholmu, rozbijając drzwi wejściowe i okno. Cztery samochody zaparkowane przed budynkiem zostały uszkodzone. 


Około 5:30 rano policja w Malmö postrzeliła 28-letniego mężczyznę uzbrojonego w siekierę i nóż. Funkcjonariusze zostali wezwani na miejsce ponieważ ktoś był "bardzo zły". 

Fredrik Bratt, z policji w Malmo, tak opisuje zajście:

"Kiedy patrol przybył na miejsce mężczyzna zaczął grozić policjantom. Jednego z oficerów zmusił do otworzenia ognia". 

Mężczyzna został postrzelony dwa razy w nogę i odwieziony do szpitala. 

W niespokojnej Rosengard, dzielnicy Malmo, w której ponad 85% mieszkańców stanowią cudzoziemcy w większości będący przybyszami z Bliskiego Wschodu, służby ratownicze zostały wezwane do palącego się kontenera. Po przybyciu na miejsce zostały obrzucone potężnymi petardami i rakietami-fajerwerkami przez miejscową młodzież, zmuszając ich do wezwania wsparcia policji.  Jak zaznacza Mattias Sköld z lokalnych służb ratowniczych, podjęto decyzję, aby w mniej poważnych przypadkach, gdzie nie ma ryzyka rozprzestrzeniania się ognia lub zagrożenia dla życia, policja uczestniczyła razem ze służbami ratowniczymi w ich czynnościach. Jedna z rakiet wleciała do mieszkania w pobliżu placu Möllevångstorget w Malmo, jednak nikomu nic się nie stało.


Z kolei w mieście Örebro, młodzież wystrzeliła rakiety przeciwko policji oraz odpaliła petardy w budynkach mieszkalnych. Pięciu nieletnich zostało zatrzymanych i odwiezionych do domów, do rodziców. Jeden z fajerwerków wleciał przez okno mieszkania i eksplodował w czyjejś kuchni. Jak opowiada Fredrik Bäcker z policji w Örebro:
"Osoba mieszkająca w lokalu była w tym czasie w innym pokoju. To tylko prawdziwe szczęście, że nikt nie został ranny". 

Wydarzenia z Sylwestra w Szwecji nie są pierwszymi tego typu w grudniu. Kilka dni przed 31 grudnia w jednej ze szwedzkich miejscowości młodzież zaatakowała fajerwerkami kilkuletnie dziecko. Wcześniej w grudniu w innej części Szwecji również doszło do podobnego zachowania ze strony młodych ludzi. 

Media nie podają narodowości "bawiącej" się w Sylwestra młodzieży, jednak na filmach zamieszczonych w serwisie Youtube wyraźnie widać "szwedzkich" nastolatków. 

Źródło foto: Youtube, screen

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.