Header Ads

Wiedeń: Starcie Afgańczyków z Czeczenami i policją!

Około godz. 18:00 w miniony wtorek na jednym z największych dworców w Wiedniu - Westbahnhof, starła się grupa ponad dziesięciu Afgańczyków z Czeczenami. W wyniku policyjnej interwencji trzech ludzi zostało rannych, w tym jeden policjant. 

20-latek został ranny nożem w pośladek. Jeden z uczestników bójki groził policjantom bronią, którą po kilku wezwaniach rzucił. Wg komunikatu wiedeńskiej policji wydanym w środę trzy osoby zostały aresztowane, a czternaście spisanych. Uczestnicy zajścia byli w wieku od 16 do 22 lat. 

Intensyfikacja patroli

Wiedeńska policja intensyfikuje swoje wysiłki na ulicach Wiednia po zajściu do jakiego doszło we wtorek na dworcu Westbahnhof. Jak w piątek powiedział oficer policji Paul'a Eidenberger'a:

"Głównym powodem, przez który musimy interweniować to istniejące spory między mężczyznami, młodymi Afgańczykami".

Młodociani Afgańczycy wybierają dworzec jako miejsce spotkań z dwóch powodów - po pierwsze to tu konsumują alkohol, po drugie na dworcu znajduje się sieć Wi-Fi, z której mogą za darmo korzystać przybysze z Bliskiego Wschodu. Eidenberger zwraca uwagę, że konflikty bardziej niż kryminalny mają etniczny charakter pobudzany spożytym alkoholem. Oficer wspomina również o problemach z integracją. Nie jest nowością, że takie miejsca jak dworzec Westbahnhof w Wiedniu są przytułkiem dla szeregu przestępców, osób bezdomnych czy poszukujących darmowego internetu. 

"Większość z nich popełnia raczej delikty administracyjne w postaci agresywnego zachowania lub odmowy wykonania polecenia funkcjonariuszy". [Eidenberger]

Ponadto afgańska młodzież pokazuje lekceważący stosunek do miejscowej policji. Bernhard Rieder, zapowiadający pociągi na wiedeńskim dworcu, zwraca uwagę, że ochraniają go cztery patrole, a po godzinie 17:00 do ochrony włączany jest również pies. Tzw. "bodycams" noszone na mundurach ochroniarzy na pozostałych głównych stacjach w Wiedniu i Grazie od początku grudnia, nie są nawet w planach na Westbahnhof. 


Źródło foto: By böhringer friedrich (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0 at], via Wikimedia Commons


Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.