Header Ads

"Nie płacz za mną Argentyno!". 101. rocznica urodzin "duchowej głowy narodu" - Evy Perón.


Dzisiaj przypada 101. rocznica urodzin argentyńskiego symbolu walki o sprawiedliwość społeczną, Evy Perón. Urodzona w Los Toldos, w prowincji Buenos Aires, dla wielu do dzisiaj jest najbardziej reprezentatywną i stającą w obronie biednych kobietą w historii Argentyny. Pomimo panującej pandemii mieszkańcy tego południowoamerykańskiego kraju w wielu jego miejscach oddają hołd ku pamięci wiecznej Evity. 

101 lat temu urodziła się Eva Perón
Eva Duarte urodziła się 7 maja 1919 roku jako piąta córka Juana Duarte i Juany Ibarguren. Amatorsko dorabiała jako aktorka. Po poznaniu Juana Domingo Peróna i wzięcia z nim ślubu w 1945 roku, odegrała aktywną rolę jako pierwsza dama tworząc Fundację Evy Perón i stając się głównym punktem odniesienia w dziedzinie sprawiedliwości społecznej w Argentynie. Ta niepozorna blondynka o szlachetnym uśmiechu po aresztowaniu męża zorganizowała demonstracje, które doprowadziły do jego uwolnienia. W czasie rządów jej męża odpowiadała za politykę socjalną i współpracę ze związkami zawodowymi. W 1947 roku doprowadziła do przyznania kobietom praw wyborczych. W 1952 roku oficjalnie została ogłoszona "duchową głową narodu". 

Eva Perón zmarła na raka w wieku zaledwie 33 lat w dniu 26 lipca 1952 roku. Do dziś w Argentynie jest symbolem społeczno-politycznej przemiany. Jej postać pozostała w pamięci kolejnych pokoleń. Była prezydent i obecna wiceprezydent Argentyny, Cristina Fernandez powiedziała kiedyś, że:

"Evita bez wahania przyjęła reprezentację narodu i kraju z większą pasją i młością niż ktokolwiek inny."

Źródło info: nuevazona.com.ar / Prensa Latina / Entrelineas / Wikipedia
Źródło foto: Wikipedia

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.