Header Ads

Tragedia na trasie Tour de Pologne. Kolarze oddali hołd zmarłemu Bjorgowi Lambrechtowi. [Video]


W początkowej fazie poniedziałkowego etapu Tour de Pologne doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W miejscowości Bełk koło Żor w betonowy przepust z prędkością ok. 35 km/h uderzył 22-letni kolarz ekipy Lotto-Soudal (Lotto Fix All) Bjorg Lambrecht. Zawodnik był reanimowany i przewieziony do szpitala, gdzie zmarł na stole operacyjnym. Organizatorzy podjęli decyzję, że wtorkowa odsłona naszego narodowego touru przebiegnie pod znakiem zadumy i oddania hołdu zmarłemu dzień wcześniej Belgowi przez cały peleton. 

Grupa sześciu zawodników belgijskiej ekipy Lotto-Soudal z Polakiem Tomaszem Marczyńskim oddała hołd zmarłemu dzień wcześniej koledze Bjorgowi Lambrechtowi, zatrzymując się w ciszy i zadumie na górze Kocierz. Na mecie organizatorzy zarządzili minutę ciszy, a wszyscy zawodnicy z peletonu zdjęli kaski i uczcili pamięć o Belgu. 4. etap Tour de Pologne liczący 133 km był zneutralizowany, nie jest zaliczony do klasyfikacji generalnej, a kolarze rywalizację będą kontynuować jutro.

"To był odpowiedni hołd, nasz kolarski pogrzeb Bjorga. Wszyscy się zjednoczyli. Przez długie kilometry milczeliśmy, z kilkoma osobami rozmawiałem. Cóż, trzeba żyć dalej." - powiedział Paweł Bernas (CCC). 


Jak zaznaczył lekarz wyścigu, Ryszard Wiśniewski, zawodnik Lotto-Soudal na krótko po wypadku był jeszcze przytomny. 

"W pierwszej chwili nie spodziewaliśmy się aż tak poważnych obrażeń, ale poziom cukru we krwi był zastanawiająco niski. W karetce stracił przytomność." - powiedział Wiśniewski. "To była potężna siła. Urwana śledziona, strzaskana wątroba. Mimo, że krew była przygotowana, nic już nie pomogło. To był drobny kolarz, niziutki, nie miał poduszki ochronnej w postaci tkanki tłuszczowej." 


Bjorg Lambrecht rozpoczął swoje zawodowe ściganie w 2018 roku, kiedy z amatorskiej drużyny U-23 Lotto Soudal przeszedł do seniorskiej Lotto-Soudal. Do jego największych sukcesów należą 2. miejsce w mistrzostwach świata U-23, 1. miejsce w wyścigu Ronde de I'lsard czy 1. miejsce w mistrzostwach Belgii juniorów. W 2019 zajął 1. miejsce klasyfikacji młodzieżowej Criterium du Dauphine, 4. miejsce La Fleche Wallonne, 5. miejsce Brabantse Prijs i 6. miejsce w Amstel Gold Race. Lambrecht z pewnością był jednym z najbardziej utalentowanych belgijskich kolarzy młodego pokolenia. Belg zmarł w wieku 22 lat. 

Źródło info: RMF FM / Wikipedia / Tour de Pologne
loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.