Header Ads

AXA i jej spółki zależne oskarżone o "finansowanie zbrodni wojennych" w Izraelu. [Video]


Organizacja pozarządowa SumOfUS, opierając się na danych holenderskiej organizacji Profundo, która ujawniła powiązania finansowe między firmą ubezpieczeniową AXA a sześcioma izraelskimi firmami inwestującymi w projekty infrastrukturalne w osiedlach na Zachodnim Brzegu, oskarżyła AXA o "finansowanie zbrodni wojennych". Grupa ubezpieczeniowa zaprzecza. 

Organizacja pozarządowa SumOfUS w poniedziałek 8 lipca opublikowała raport zatytułowany "AXA: Finansowanie zbrodni wojennych", który ujawnia finansowe zaangażowanie globalnego ubezpieczyciela w nielegalną izraelską okupację terytorium Palestyny i produkcję zakazanej broni. Wcześniej AXA oświadczyła, że nie finansuje działalności i firm podlegających sankcjom międzynarodowym. SumOfUS twierdzi, że AXA wraz z jej spółką zależną AXA Equitable Holdings zainwestowały ponad 91 mln USD w Elbit Systems, producenta broni oraz w pięć największych izraelskich banków, które wszystkie finansują budowę nielegalnych osiedli przez Państwo Izrael. 


31. grudnia 2018 roku po kilku miesiącach kampanii SumOfUs na rzecz wywierania presji na globalną firmę ubezpieczeniową, AXA Investment Managers - spółka zależna AXA - sprzedała wszystkie swoje udziały w firmie produkującej broń. Mimo sprzedaży AXA nadal pozostaje powiązana z Elbit Systems poprzez inną spółkę zależną AXA Equitable Holdings. SumOfUS uważa, że inwestycje mogą narazić firmę na proces karny za współudział w poważnych naruszeniach praw człowieka, w tym zbrodni wojennych według prawa międzynarodowego. 

SumOfUs uważa, że ​​inwestycje te narażają AXA na ryzyko z kilku powodów. Inwestycje ubezpieczyciela są sprzeczne z jego surową „Polityką Grupy w sprawie kontrowersyjnej broni”, która informuje, że ​​firma podjęła kroki w celu zerwania powiązań biznesowych z producentami bomb kasetowych, amunicji kasetowej, broni chemicznej i biologicznej i / lub ich kluczowych elementów. Co więcej, francuski rząd oficjalnie potępia „każdą świadomą pomoc finansową, bezpośrednio lub pośrednio, w produkcji lub handlu amunicją kasetową” - i dlatego francuskie firmy, takie jak AXA, muszą przestrzegać prawa. I wreszcie, Konwencja z 2008 r. o amunicji kasetowej zakazuje użycia, produkcji i finansowania amunicji kasetowej.Raport organizacji SumOfUs ujawnia również, że inwestycje AXA w izraelskie banki bezpośrednio finansują nielegalne izraelskie osiedla. Raporty kilku organizacji pozarządowych potwierdzają, że wszystkie izraelskie banki są zaangażowane w izraelski przemysł osadniczy, ponieważ zapewniają specjalne pożyczki dla firm - rządowych lub indywidualnych projektów na okupowanych terytoriach palestyńskich.

„AXA nie może już kontynuować zamiatania problemu pod dywan. Aspekty prawne, dane liczbowe, są dostępne dla wszystkich w tym raporcie - powiedziała Leyla Larbi, Campaigner w SumOfUs . „Dziś AXA musi przyjąć na siebie odpowiedzialność i przyjąć odpowiednią postawę firmy, która twierdzi, że jest„ dumna ze swojej odpowiedzialnej polityki inwestycyjnej ”- powiedziała Leyla Larbi. „Zadaniem ubezpieczyciela jest ochrona rodzin, ich domów i ich własności przed zagrożeniami życiowymi - aby nie narażać ludzi i domów na ryzyko”.

Źródło info: mediapart.fr
Źródło foto:  Picture taken by Justin McIntosh, [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons / Jacob Rask from Alingsås, Sweden [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons /
loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.