Header Ads

Generalny remont Cmentarza Orląt Lwowskich będzie w tym roku? Jest komunikat Ministerstwa.


Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odniosło się w dzisiejszym komunikacie do wczorajszych nieoficjalnych doniesień radia RMF, jakoby Polska uległa stronie ukraińskiej i zdecydowała o nieprzeprowadzeniu generalnego remontu Cmentarza Orląt Lwowskich. Jak czytamy w komunikacie: "fakt taki nie miał miejsca", a strona polska wystosowała prośbę o wydanie zgody na rozpoczęcie prac remontowych. Aktualnie MKiDN w tej sprawie oczekuje na odpowiedź ze strony ukraińskiej. Zgodnie z komunikatem remont przede wszystkim ma się skupić na usunięciu ubytków i oczyszczeniu elementów betonowych poszczególnych grobów, wymianie popękanych nakryw grobów oraz naprawie murów okalających cmentarz. Generalny remont nie ominie także figur lwów. 

Cały komunikat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: 

"W związku z doniesieniami prasowymi dotyczącymi rzekomego wycofania się MKiDN z zamiaru wszczęcia generalnego remontu Cmentarza Obrońców Lwowa, wyjaśniamy, iż fakt taki nie miał miejsca. Zakres prac przewidzianych do realizacji wynika ze stanu Nekropolii, którego pogorszenie zostało stwierdzone podczas szczegółowej oceny stanu technicznego dokonanej na przełomie 2017/2018 r. przez specjalistów Ministerstwa.
Remont ma polegać głównie na usunięciu ubytków i oczyszczeniu elementów betonowych poszczególnych grobów, wymianie popękanych nakryw grobów oraz naprawie murów okalających cmentarz. Wspomniane prace będą obejmowały naprawę i wymianę istniejących obiektów.
Zamiarem MKiDN jest też dokonanie konserwacji figur lwów, które w grudniu 2015 r. zostały posadowione na swoim pierwotnym miejscu, gdzie znajdowały się do lat 70. ubiegłego wieku.
W związku z powyższym 16 lutego br. MKiDN zwróciło się do strony ukraińskiej z prośbą o wydanie zgody na rozpoczęcie prac remontowych. Oczekujemy na odpowiedź w tej sprawie.
Rozpoczęcie remontu generalnego Cmentarza Orląt Lwowskich przewidziane jest w drugiej połowie kwietnia br."

Źródło info: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Źródło foto: By Gryffindor (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commonsloading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.