Header Ads

Historia Szwecji do kosza? Rząd wprowadza nową "normę" dialektu!

Rząd Szwecji został oskarżony o próbę "wymazania historii" kraju poprzez wprowadzenie nowej "normy" dialektu w dążeniu do tego, aby państwo było bardziej przychylne migrantom. "Nowy Szwedzki Standard" jest rozwijany dla ludzi nie posługujących się natywnym akcentem. Ma to służyć przeciwdziałaniu wykluczeniom na rynku pracy. 

Według Lernia, państwową organizacją zajmującą się szkoleniami na rynku pracy, nowy dialekt jest bardziej reprezentatywny dla Szwecji w 2017 roku. Jej przedstawiciele mają nadzieję, że zastąpi on neutralną formę języka szwedzkiego słyszaną w publicznych komunikatach. Nowa forma szwedzkiego została opracowana przez językoznawcę Mikael'a Parkvall'a poprzez zmieszanie akcentów i dialektów powszechnie używanych w całej Szwecji. Pierwsi używający nowego dialektu to harcerze i pracownicy biblioteki na Uniwersytecie w Sztokholmie. 

Społeczeństwo nie przyjęło dialektu zbyt ciepło, oskarżając władze o rządzenie państwem niczym Sowieci poprzez "wymazywanie historii". Ina Tzacheva, kierownik szkolenia w Lernia, powiedziała szwedzkim mediom:

"Chcemy skupić się na tym jak akcent danej osoby nie jest odbiciem jej umiejętności i wiedzy. Nie możemy wykluczyć ludzi tylko dlatego, że nie mówią w ten sam sposób jak my."

Organizacja ma nadzieję, że "nowy standard szwedzki" stanie się domyślnym akcentem w całym kraju oraz prosi przedsiębiorstwa do przyjęcia go w dążeniu do "modernizacji" Szwecji. Tzacheva dodaje, że szukają organizacji, firm i miejsc w całej gminie Kalmar, które zechcą pomóc w "modernizacji dźwięku Szwecji". Przedsiębiorstwa, które już przyjęły dialekt w swoich siedzibach, spotkały się w dużej mierze z negatywną reakcją ich klientów. 

Szwedzi na największym forum internetowym w kraju - Flashback - wyrażają swoją dezaprobatę wobec pomysłu stworzenia nowego dialektu. Narzekają na dyskomfort w posługiwaniu się nim i oskarżają rząd o wchodzenie w ich kulturę. Jeden z użytkowników napisał: "Jesteśmy Szwecją, będziemy zintegrowani. Opór jest bezcelowy". Inny z kolei proponuje zakaz języka ojczystego, co doprowadzi do zakończenia bytu Szwecji. 

"Rzeczy zaczynają przypominać system sowiecki, w którym wszystko, co było wcześniej w historii, zostanie usunięte."

Zarówno harcerze, jak i Uniwersytet w Sztokholmie są bardzo zadowoleni z nowego dialektu. Caroline Thunked, z harcerstwa, powiedziała, że są "dumni i zadowoleni" z bycia pierwszymi, którzy używają nowego "Szwedzkiego Standardu".  

Birgitta Lindgren Hallmar, bibliotekarka z Uniwersytetu w Sztokholmie, powiedziała, że ma nadzieję, że nowy dialekt będzie "zwiększał poczucie przynależności, niezależnie od wymowy". 

Szwecja zmaga się z rosnącą liczbą migrantów. Malmö w południowej Szwecji stało się polem bitwy. Szwedzcy Demokraci w zeszłym miesiącu nawoływali do wezwania wojska, które miałoby się rozprawić z brutalną przestępczością w mieście. Latem ubiegłego roku ponad 70 samochodów zostało podpalonych przez migrantów. W Noc Sylwestrową policja zmuszona była przyznać, że miasto nie było bezpieczne po tym, jak gangi migrantów atakowały tłumy Szwedów fajerwerkami i skandowali "dżihad, dżihad" wobec przestraszonych mieszkańców Malmö . 

Źródło info: Express.co.uk
Źródło foto:  By Ankara (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons

loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.