Header Ads

Szwecja: Uchodźca skazany na dożywocie za ludobójstwo.

Sąd Apelacyjny 15 lutego 2017 roku podtrzymał wyrok dożywocia za zbrodnie ludobójstwa w Rwandzie w 1994 roku jakich dopuścił się Claver Berinkindi. Mężczyzna przybył do Szwecji jako uchodźca, a trzy lata temu został aresztowany wraz z innym podejrzanym. 

Claver Berinkindi urodził się w 1955 roku w Rwandzie. W 2002 roku ze swojego rodzinnego kraju przybył do Szwecji, gdzie ubiegał się o status uchodźcy. Szwedzkie obywatelstwo uzyskał w 2012 roku, z kolei dwa lata później został aresztowany w Sztokholmie. Berinkindi między 18 kwietnia a 31 maja 1994 roku przeprowadzał ataki i brał udział w morderstwach grupy etnicznej Tutsi. Był znany ze swoich związków z ekstremistami z Hutu. W wyroku czytamy, że został skazany za udział w atakach w pięciu różnych miejscach, w tym we wsi Nyamiyaga i okolicach w prefekturze Butare w Rwandzie. Oficjalny dokument opisuje Berinkindi'ego jako jednego z liderów w atakach na budynki komunalne w gminie Muyira i pobliską szkołę, gdzie zginęło tysiące ludzi. Z akt sprawy wynika, że niektóre ofiary grzebano żywcem, inne zginęły od kul karabinów, przeszyte włóczniami czy zamordowane maczetami lub pałkami. Działania mężczyzny wiąże się również z masakrą na górze Nyamure. Był również zaangażowany w zabójstwa rodzin, które ukrywały ludzi uciekających przed masową przemocą. Na tej podstawie Berinkindi został oskarżony o morderstwo, podżeganie do zabójstwa, usiłowania zabójstwa i porwania, a to wszystko zakwalifikowano jako zbrodnię ludobójstwa. 

W 2007 roku Berinkindi został skazany zaocznie za przestępstwa związane z ludobójstwem przez sąd społeczności Rwandan Gacaca. W dniu 24 września 2014 roku mężczyzna wraz z innym podejrzanym, również pochodzącym z Rwandy, zostali aresztowani w Szwecji za udział w ludobójstwie w Rwandzie. Dwa dni później Berinkindi pozostał w więzieniu w oczekiwaniu na proces, z kolei drugi podejrzany został wypuszczony na wolność. Po uzyskaniu szwedzkiego obywatelstwa, Claver Berinkindi został osądzony przez władze tego kraju. W dniu 4 września 2015 roku trafił pod oskarżenie przez Sąd Rejonowy w Sztokholmie. Jego proces rozpoczął się 16 września 2015 roku. Nie przyznał się do winy. Pod koniec września Sąd udał się do Rwandy, aby odwiedzić pięć lokalizacji domniemanych zbrodni i wysłuchać zeznań ofiar i świadków w Kigali. 16 maja 2016 roku Sąd Rejonowy uznał Berinkindi'ego za winnego zarzucanych mu czynów ludobójstwa i zbrodni na mocy prawa międzynarodowego obejmujące morderstwa, porwania, usiłowania zabójstwa. Skazano go na dożywocie. Sąd przyznał również odszkodowania dla 15 rodzin i ofiar przestępstw w Rwandzie. 

Claver Berinkindi wniósł odwołanie od wyroku żądając uniewinnienia. Sąd Apelacyjny podjął część tego samego dochodzenia, które odbyło się wcześniej. 15 lutego 2017 roku szwedzki Sąd Apelacyjny utrzymał wcześniejszy wyrok w mocy opierając swoją ocenę na zbrodni ludobójstwa i łamaniu prawa międzynarodowego. Źródło info: Lexbase.se
Źródło foto: Trial International /  I, Inisheer [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons / By Scott Chacon from Dublin, CA, USA (Ntrama Church Altar) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons / By The original uploader was Sanao at French Wikipedia Later versions were uploaded by Tvpm, Nécropotame at fr.wikipedia. (Transferred from fr.wikipedia to Commons.) [Public domain], via Wikimedia Commons


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.