Header Ads

Problem z pochówkiem ostatniego uczestnika odbicia więźniów z więzienia św. Michała w Krakowie.

20 grudnia w podkrakowskich Mogilanach zmarł mjr Zbigniew Paliwoda ps. "Jur", ostatni żyjący uczestnik odbicia więźniów z więzienia św. Michała w Krakowie. Trzy dni temu na krakowskich Batowicach miał odbyć się pogrzeb Żołnierza Wyklętego. Miał, bo się nie odbył.


Jak poinformowało Radio RMF FM zwłoki majora zostały podmienione, najprawdopodobnie w zakładzie pogrzebowym. Następnie spopielono je i pochowano w zupełnie innym grobie. Prokuratura dla Krakowa Śródmieścia-Wschód wszczęła śledztwo w tej sprawie w związku z ewentualnym znieważeniem zwłok. Warto zauważyć, że rodzina śp. mjr Zbigniewa Paliwody nie chciała dokonywać pochówku w urnie, a trumnie. Jak powiedziała dr Joanna Wieliczka-Szarkowa, historyk powojennego podziemia niepodległościowego:

"To przykre, że przy pochówku jednego z ostatnich Żołnierzy Wyklętych nie zachowano należytej staranności w przygotowaniach". 

Major Zbigniew Paliwoda był przedostatnim z żołnierzy VI kompani mjr Józefa Kurasia "Ognia", którego znał osobiście.  18 sierpnia 1946 roku brał udział w oddziale Jana Janusza ps. Siekiera, który należał do zgrupowania dowodzonego przez "Ognia", w odbiciu więźniów z więzienia Św. Michała w Krakowie. Udało się bez żadnego wystrzału mimo, że obiekt był strzeżony przez ponad 70 strażników uzbrojonych w kilka erkaemów i automatów oraz kilkadziesiąt karabinów i granatów. Posługując się fałszywymi legitymacjami Urzędu Bezpieczeństwa żołnierze z oddziału Siekiery obezwładnili strażników, związali komendanta więzienia, odcięli druty telefoniczne i alarmowe i przystąpili do głównego etapu odbijania więźniów. 

Dzięki nowej władzy w Polsce od 2015 roku i obraniu kursu na czczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych 5 lutego 2016 roku Prezydent RP Andrzej Duda osobiście uhoronował mjr Zbigniewa Paliwodę ps. "Jur" Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczył Go za:

"wybitne zasługi na rzecz środowisk kombatanckich, za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski".

Jak wspominał mjr Paliwoda:

"Byłem dumny, że przyczyniłem się do uwolnienia moich towarzyszy broni z komunistycznego więzienia". 

Nie jest znany nowy termin pogrzebu.  

Źródło foto1: Andrzej Hrechorowicz, KPRP, prezydent.pl
Źródło foto2: Więzienie św. Michała, obecnie Muzeum Archeologiczne w Krakowie / Wikimedia Commons

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.