Header Ads

Netanjahu: "Porównanie polskich i żydowskich sprawców Holocaustu jest bezpodstawne."


Benjamin Netanjahu rozmawiał dzisiaj z Mateuszem Morawieckiem na temat wczorajszej wypowiedzi Premiera RP w Monachium. Szef izraelskiego rządu powiedział, że "porównanie polskich i żydowskich sprawców Holocaustu jest bezpodstawne i fałszywe".

W sobotę w Monachium Premier Morawiecki odpowiadając na pytanie jednego z dziennikarzy powiedział, że podczas II Wojny Światowej byli zarówno polscy sprawcy zbrodni, jak i żydowscy. Netanjahu dziś zareagował na te słowa w rozmowie telefonicznej z Premierem Polski:

"Rozmawiałem kilka minut temu z Premierem Polski. Powiedziałem mu, że takie porównanie jest fałszywe. Holocaust został zaprojektowany by zniszczyć cały naród żydowski, a nie inne ludy."Premier Izraela zakomunikował, że podał przykład rodziny swojej żony, której dziadek i dwóch krewnych zostało ukrytych przez Polaków, Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, że Izrael docenia to i traktuje z należytym szacunkiem. Posłużył się także przykładem, w którym Niemcy opuścili miasto, a Polacy goniąc wojska niemieckie powiedzieli "tu są jeszcze trzej Żydzi" i mieli zabić dziadka żony Netanjahu. "Polska..." - dodał Premier Izraela - "...próbuje powiedzieć, że były przypadki, w których Żydzi współpracowali z nazistami, ale nie można tego porównywać liczbowo, a okoliczności są zupełnie inne". Netanjahu w rozmowie z Premierem RP zakomunikował: 

"Powiedziałem mu, że nie da się naprawić jednego zniekształcenia innym.".

Zapytany o możliwość odwołania ambasadora Izraela, Netanjahu powiedział, że wszystkie opcje są na stole, ale pierwszeństwo mają rozwiązania dyplomatyczne. 

"Nie ustalałbym teraz, co będzie, a czego nie będzie, wciąż próbujemy to naprawić."

Źródło info: Twitter / Haaretz
Źródło foto:  By U.S. Embassy Tel Aviv (Ambassador Nikki Haley visit June 2017) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commonsloading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.