Header Ads

25 lat od zbrodni ludobójstwa w Khojaly. [Video][+18]

Dziś mija 25 lat od zbrodni ludobójstwa na azerskiej ludności w miejscowości Khojaly. 26 lutego 1992 roku ormiańskie wojska dokonały aktu ludobójstwa w wojnie o Górski Karabach, mordując 613 osób, w tym 63 dzieci, 106 kobiet i 70 starszych ludzi. Ponad tysiąc zostało bezpośrednio dotkniętych atakiem. W wyniku mordu osiem rodzin zostało całkowicie unicestwionych, 130 dzieci straciło jednego z rodziców, a 25 obojga rodziców. Niektórzy z 1275 niewinnych mieszkańców zostało wziętych jako zakładnicy, a los 150 osób jest nadal nieznany. Zbrodnia charakteryzowała się barbarzyństwem. W ataku brały udział: drugi batalion 366 pułku pod dowództwem mjr Seyrana Ohaniana, trzeci batalion pod dowództwem Jewgienija Nabokhina, szefa personelu pierwszego batalionu Walerija Chitchyana i ponad 50 oficerów. 

Część mieszkańców miasta, którzy próbowali uciekać, zostało zabitych przez Ormian w zorganizowanych wcześniej zasadzkach. Według rosyjskiego Remedial Center Memorial - 200 zwłok zostało zabranych z Khojaly do Agdam w ciągu czterech dni od masakry. Odnotowano dziesiątki faktów znieważania ciał. Badania kryminalistyczne przeprowadzone w Agdam na 181 zwłokach, w tym 13 dzieci, wykazały, że 151 ludzi zmarło w wyniku ran postrzałowych, 20 osób w wyniku ran odłamków, a 10 od ciosów zadanych tępym narzędziem. Ci, którzy przeżyli masakrę opowiadali także o przypadkach skalpowania. Ludobójstwo w Khojaly stało się jednym z najbardziej przerażających i tragicznych kart w historii Azerbejdżanu. Relacje o jego ofiarach są przerażające. Antiga, mieszkanka Khojaly, została spalona żywcem, ponieważ nie chciała powiedzieć, że obszar "był częścią Wielkiej Armenii". Sariyya Talibova wspomina, że "Czterech Turków i trzech Azerów zostało ściętych nad grobem. Później Ormianie wydłubali oczy dwóm z nich." Ormianie skalpowali swoje ofiary żywcem, obcinali głowy i wycinali inne części ciał, wydłubywali oczy dzieciom i patroszyli kobiety w ciąży. W ataku na Khojaly użyto zakazanych pocisków kalibru 5,45mm i broń chemiczną. Ludobójstwo przeprowadzone przez Armeńczyków było jawnym naruszeniem Konwencji Genewskiej, co zostało potępione przez wiele państw na Świecie.  


Źródło info: Trend News Agency
Źródło foto:  Ilgar Jafarov [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons / Ilgar Jafarov [GFDL or CC BY 3.0], via Wikimedia Commonsloading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.