Header Ads

PŚ w Willingen: Wellinger wygrywa u siebie, pięciu Polaków w "piętnastce".

Niemiec Andreas Wellinger wygrał zawody Pucharu Świata rozgrywane w niemieckim Willingen (HS145). Najlepszym z Polaków ponownie okazał się Kamil Stoch, który wylądował na 5. miejscu. W całym konkursie w pierwszej "piętnastce" znalazło się aż pięciu reprezentantów Polski.

Po pierwszej serii Norweg Daniel Andre Tande prowadził nad Wellingerem o 1,2 pkt. Trzeci był Austriak Stefan Kraft, który do najwyższego stopnia podium tracił już 4 pkt. Kamil Stoch uplasował się na 4. miejscu tracąc do Norwega  8,3 pkt. W "dziesiątce" znalazło się jeszcze dwóch Polaków - ósmy Jan Ziobro oraz dziewiąty Piotr Żyła. Do finałowej serii zakwalifikowało się jeszcze dwóch reprezentantów naszego kraju - dwunasty Dawid Kubacki i dwudziesty piąty Maciej Kot. Z zawodami po pierwszej rundzie pożegnał się Stefan Hula, który oddał skok na odległość 136m, jednak z wyższego rozbiegu niż część zawodników skaczących po nim, co w rezultacie dało mu miejsce 32.

W finałowej serii dobrym skokiem na 135m popisał się Maciej Kot, który poprawił swoją pozycję i ostatecznie ukończył zawody na trzynastym miejscu. Czternasty był Dawid Kubacki (136m), a piętnasty Jan Ziobro (127m). Zgromadzeni przy skoczni w Willingen Niemcy nie mogli dzisiaj narzekać - Andreas Wellinger po skoku na 135m wygrał całe zawody o 0,3pkt nad Kraftem (135,5m) oraz 1,3pkt nad Manuelem Fettnerem (136m). O pechu może mówić prowadzący po pierwszej serii Norweg, który drugim skokiem na 134m zapewnił sobie najgorsze miejsce dla sportowca - miejsce czwarte. Stoch lądując na 135m uplasował się na piątej pozycji. Dziesiątą lokatę zajął, solidny w tym sezonie, Piotr Żyła skacząc na 131m.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata nadal na prowadzeniu jest Kamil Stoch z wynikiem 978pkt, na drugim miejscu jest Norweg Daniel Andre Tande i 853pkt, z kolei najniższe miejsce na podium zajmuje Słoweniec Domen Prevc z 786pkt. Piąty jest Maciej Kot (544pkt), z kolei Piotr Żyła jest dziewiąty z dorobkiem 403pkt.

Kolejne zawody Pucharu Świata odbędą się na mamucie w niemieckim Oberstdorfie 4-5 lutego.

Puchar Świata Willingen (HS145), 29.01.2017r.