Header Ads

Prezydent Trump będzie publikował cotygodniowy wykaz przestępstw migrantów.

Prezydent Donald J. Trump będzie publikować cotygodniową listę przestępstw popełnianych przez imigrantów. Republikanin planuje opublikować "działania przestępcze popełniane przez cudzoziemców" i rozprawić się z "miastami sanktuariami", które chronią migrantów przed deportacją. 
Nowy Prezydent Stanów Zjednoczonych w piątym dniu prezydentury podpisał dekret zawierający paragraf, który upoważnia Sekretarza Bezpieczeństwa Wewnętrznego do "podania do publicznej wiadomości pełnej listy działań przestępczych popełnianych przez cudzoziemców" w USA. Lista będzie też zawierać szczegóły dotyczące tzw. "miast sanktuariów", które odmawiają przekazania imigrantów tam mieszkających do procedury deportacyjnej. 

Zalecenie dekretu brzmi:

"W celu lepszego informowania opinii publicznej na temat zagrożeń bezpieczeństwa publicznego związanego z jurysdykcją sanktuariów, Sekretarz powinien wykorzystać Raport Wyników dot. spadku bezprawnych zatrzymań lub jego odpowiednik, a raz w tygodniu podaje do publicznej wiadomości pełną listę działań przestępczych popełnianych przez cudzoziemców (...)"

To nie precyzuje, że tylko przestępstwa popełniane przez nielegalnych imigrantów powinny być publikowane. Cotygodniowy wykaz będzie obejmował także imigrantów, którzy mieszkają w USA legalnie. Decyzja o publikacji wykazu przestępstw popełnianych przez imigrantów przypomina "Czarną przestępczość" listę z Breitbart News - prawicowego portalu, który do niedawna był prowadzony przez Steve'a Bannon'a, obecnie będącego głównym strategiem Prezydenta Donald'a J. Trump'a. 

Prezydent USA podpisując "Border Security and Immigration Enforcement Improvements", spełnił wiele obietnic z kampanii wyborczej. Zdecydował o budowie muru wzdłuż granicy z Meksykiem, deportacji nielegalnych imigrantów, tworzeniu nowych ośrodków dla imigrantów i zatrudnieniu 5000 więcej funkcjonariuszy Straży Granicznej. Jak powiedział to były potrzebne środki do "zapewnienia bezpieczeństwa i terytorialnej integralności Stanów Zjednoczonych (...) nielegalni imigranci stanowią znaczne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i bezpieczeństwa publicznego". 

W dniu podpisania dekretu, Prezydent odczytał nazwiska obywateli Stanów Zjednoczonych, którzy zostali zamordowani przez nielegalnych imigrantów. Trump wielokrotnie obiecał deportować miliony nielegalnych imigrantów z USA. Podczas kampani prezydenckiej powiedział:

"Mamy kilku złych Hombres, a my zamierzamy się ich pozbyć."W kwestii meksykańskich imigrantów mówił:

"Oni przynoszą narkotyki. Oni przynoszą przestępstwa. Oni są gwałcicielami, a niektórzy, zakładam, że są dobrymi ludźmi."

Republikanin zobowiązał się do usunięcia 11 milionów nielegalnych imigrantów z USA w ciągu pierwszych dwóch lat jego prezydentury, chociaż później powiedział, że rzeczywistą liczbą będzie 2 lub 3 miliony. Obecnie w Stanach przebywa około 820.000 nielegalnych imigrantów, którzy figurują w rejestrze karnym. 

W odpowiedzi na zagrożenie Prezydenta Trump'a, burmistrzowie Demokratów z wielu dużych miast USA m.in. Nowego Jorku, Chicago czy Seattle, powiedzieli, że nie chcą współpracować z organami federalnymi przy próbie deportacji imigrantów. Republikanin zareagował mówiąc, że miasta umrą z głodu bez funduszy federalnych, jednocześnie podpisując w tym samym dniu drugi dekret o "Poprawie publicznego bezpieczeństwa wewnętrznego w Stanach Zjednoczonych". Stwierdza on, że "jurysdykcje miast sanktuariów nie kwalifikują się do otrzymania dotacji federalnych". 

Niektórzy eksperci sugerują, że takie posunięcie może być nielegalne. Amerykańskie prawo mówi, że fundusze federalne mogą być wstrzymane tylko wówczas, gdy miasto lub państwo odmawia zrobienia czegoś bezpośrednio związanego z otrzymywanymi funduszami. Na przykład pieniądze przeznaczane na edukację i inwestycje gospodarcze nie mogą zostać cofnięte, jeśli miasto nie chce spełniać egzekwowania polityki migracyjnej państwa. 

Źródło info: Independent
Źródło foto: By The White House [Public domain], via Wikimedia Commons

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.